1. Tumor na kardiji i jednjaka

    Pitanje broj: #160239

    Poštovani,

    Treba mi pojašnjenje u vezi terapije. Mom ocu je u novembru dijagnostikovan tumor na kardiji i jednjaka. Operisan je u KC Beograd, a zatim je išao na onkološku komisiju u Kamenicu. Prepisana mu je hemoiradijacija. Nije mi baš jasno šta ova terapija tačno uključuje. Koliko hemoterapija i radioterapija i u kom periodu?

    Prilažem i izveštaj.

    Nalaz: Pacijent operisan u KCS Beograd urađena subtotalna ezofagogegtomija kao i transmeastinalna gastroplastica sa ezofagogastro anastomozom. Postoperativni PH nalaz ukazuje na intestinalni adenokarcinom kardije, koji infiltriše sve slojeve zida želudca i okolno masno tkivo male krivine gde se vidi vaskularna invazija, u nivou ezofagogastričnog prelaza zahvata sve slojeve zida do u adveticiju. Tumorsko tkivo se nalazi na 0,6 cm od cirkuferetne linije u nivou jednjaka R1. Od 14 lgl 3 su metastatski izmenjena. pT3 N2 Mx L1 V1 R1. CT toraksa 22.10.2018. u granicama normale.

    Indikovana hemoiradijacija u kombinaciji sa Mc Donalnd protokolu. Do započinjanja radioterapije indikovana hemioterapija po protokolu 5-FU/LV. Kontrola interniste onkologa (sa odgovarajućim uputom i prethodnim zakazivanjem) za 6 meseci sa nalazom: CT grudnog koša, abdomena, gornja endoskopija, KKS i biohemija.

    Hvala.

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovani,

      Radilo se o lokalno uznapredoalom tumoru koji nije bio resektabilan (inoperabilan) što se ilustruje pozitivnim linijama resekcije nakon operacije - tumor nije potpuno uklonjen

      Naime ovakav PH nalaz govori u prilog tome da postoji veliki rizik od relapsa bolesti. S obzirom da na skeneru ipak nisu verifikovane meta promene, Vaš Konzilijum je doneo odluku da se sprovede hemio-radio terapija po Mc Donald protokolu. Ovaj protokol se daje za pacijente kod kojih postoji visiok rizik od povratka tumora želuca i kardije-distalnog jednjaka, a nakon operacije. Tretman se sastoji u jednom ciklusu hemioterapije 5FU/LV, a potom sledi višenedeljna pauza, a onda sledi 4 nedelje zračenja uz primenu HT 5FU/LV protokolu, nakon toga obično sledi višenedeljna pauza, a protokol se završava davanjem još dva ciklusa HT 5FU/LV.