1. Promene na pankreasu

    Pitanje broj: #146916

    Molim Vas da mi protumačite nalaz. Bila sam na CT-u jetre: u sv jetre subkapsularno hipervaskularizovana nodularna promena 23mm otvorene etiologije. Pankreas: u uncinatnom nastavku pankreasa prisutna je hipodenzna nepravilna promena loše definisanih kontura, aproksimativnih dimenzija 30mmx20mm sa ekstenzijom ka parenhimu glave pankreasa, koja je neodvojiva od descendentnog i horizontalnog segmenta duodenuma i bulbusa lijenalne vene a posteriorno je u bliskom kontaktu sa anteriornom zidom vci. Susp. Neoninfiltracija. Retrokavlno i interaortokavalno pojednacni ly. Nodusi 7mm i 10mm.

    Odgovoreno: 26. 01. 2019.

Komentari na pitanje: #146916

    • Molim Vas, možete li da mi pojasnite ovaj nalaz? Maligna neoplazma glave pankreasa. Pristigao PH nalaz učinjen biopsijom. Nalaz je nekolkuzivan.

    • Molim tumačenje CT nalaza: "Pankreas je normalne veličine, jasne konture bez dilatacije glavnog pankreatičnog duktusa. U regiji glave izdvaja se ovalna, jasno ograničena hipodenzna promena promera oko 7mm, denziteta oko 17HU, bez PKPD ddg. cista/ pseudocista".  Unapred zahvaljujem na odgovoru.

    • Poštovani, hteo bih da razumem stanje moga pankreasa nakon skenera: - Pankreas je uobićajenog položaja, hipodenznog parenhima, atrofičan sa diferenciranjem ovalne promene koja se nalazi ili uz procesus unkcinatus ili prominira iz njega. Promena je izodenzna nativno, dobro kaptira kontrasno sredstvo, sa manjim zonama nekroze. Promena je promera 45x42x41mm. Uz promenu prisutna reakcija peritoneuma sa limfonodusima promera do 18x10mm. Promena ne pokazuje znake infiltracije krvnih sudova. Hvala unapred.

    • Molim vas. U području glave pankreasa na dužini cca 18 mm bizualizira se proširen akcioni pankreatični duktus unutar kojeg je vidljivih gušći sadržaj (mucinozni?). Molim za savjet?

    • MOLIM VAS ZA ODGOVOR STA ZNACI PANKREAS FIBROLIPOMATOZAN LOBURILANIH KONTURA?

    • Molim Vas da mi rastumacite zakljucak sa CT snimanja. TU infiltracijia pankreasa uz infiltraciju a. lienalis i suspektnu infiltraciju AMS sa znacima diseminacije oboljenja (retroperitonealni LN. jetra, plucni parenhim).

    • Možete li mi protumačiti nalaz CT šta znači: žučna kesa je uvećana po tipu holestazne dijametra 120 mm. IHŽ vodovi nijesu dilatirani. Ductus choledohus se vuzuelizuje u distalnom segmentu gdje je dijametra 12 mm, naglo se sužava u nivou glave pankreasa gdje se vuzuelizuje solidna promjena primjera aproksimativno 40 mm, neoštrih kontura, sa hipodenznom zonom centralno, ekspanzivno Ct karakteristika sa znacima impresije vj infiltracije duodenalnog rama.

    • Pankras uredne velicine sahipehogenom ivalnom promenom u proekciji vrata jasnih kontura. Duktus pankreabikus je uredne sirine,vidljiv.

    • Dobar dan da li mozete da mi pojasnite ovaj rezultat U posterionom delu glave pankreasa se vidi hipodezna fokalna promena velicine 19*17*13mm(AP*LL*CC) koja je u svim fazama denziteta oko 03HU. Hvala

    • Pozdrav, da li možete da mi pojasnite ovaj nalaz uz pankreasa? Pankreas ehogen, neuvecan, sada sa hipoehogenom zonom u delu tela ka repu do 12,2*17mm otvorene etiologije(deo parenhima nezahvacen masnocom, neoplazma). Jetra, z. Kesa i svežina uredne ehosonografske prezentacije.