1. Limfoblasticna leukemija

    Pitanje broj: #158011

    Mome sinu, 32 godine, ustanovljena je akutna limfoblasticna leukemija sa filadelfija kromosomom. Nakon godinu dana liječenja urađena mu je transplatacija krvotvornih ćelija. Nakon 10 mjeseci redovnih kontrola koštane srži i krvi, rečeno nam je da zaboravimo leukemiju. Nakon toga, na redovnoj kontroli, pronađeni su kancerogeni leukociti u likvoru. Urađeni nalaz koštane srži kazuje da je zdrava. Krvna slika pokazuje dobru krv. Kako ovo objašnjavate, otkud kancerogeni leukociti u likvoru? Je li se leukemija vratila?

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovani,
      Uspešno lečenje all sastoji se od kontrole koštane srži i krvne slike, takodje i lečenje (ili prevenciju) diseminacije bolesti, naročito do centralnog nervnog sistema (cns). Na osnovu anamneze koju ste prezentovali, verovatno se radi o ponvnom javljanju bolesti, koja je zahvatila centralni nervni sistem. Moždanice predstavljaju čestu lokalizaciju recidiva s obzirom da čine barijeru između mozga i krvi ( hematoencefalna barijera) koja prevenira ulazak hemioterapije u prostor u kome teče likvor, s toga je kod akutne limfoblasne leukemije potrebno kontrolisati likvor u sklopu redovnih kontrola. Normlno u likvoru ne bi trebalo da se nadju abnormalne ćelije bele loze.