1. Tumor astrocytoma anaplasticum

    Pitanje broj: #159874

    Dobro veče! Imamo ćerkicu (rođena avgusta 2012. god.) koja je sa 8 meseci operisala tumor na kičmenoj moždini th6 do th11, maja 2013. godine. Imala je tumor astrocytoma anaplasticum who gradus 3 po biopsiji koja je rađena u Srbiji, a u Nemačkoj je ustanovljen gradus 2. Završili smo hemoterapiju od 82 nedelje. Interesuje nas posle koliko godina se smatra da si izlečen i da se neće vratiti? Vaše mišljenje, hvala.

    Odgovoreno: 01. 12. 2018.
    • Poštovani,
      Jedan od važnih parametara preživljavanja je petogodišnje preživljavanje. Obično se nakon pete godine proređuje interval redovnih kontrola, jer se opasnost od relapsa smanjuje, ali kao i u životu ni u onkologiju nema apsolutnih garancija.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #159874

    • Hvala na odgovoru. Izvinite, greskom sam poslao dva puta istu poruku.

    • Dr Luka Jovanović 10. 12. 2018.

      Postovani, opet apelujem da se strogo pridrzavate saveta koje dobijate od vaseg lekara onkologa. Cist nalaz magneta je sam po sebi dobra vest i treba biti jako zadovoljan zbog toga. U odgovoru na vase prvo pitanje zeleo sam da ilustrujem da po zavrsenom lecenju pacijent ide na redovne kontrole. Prve tri godine su kriticne za relaps bolesti kod vecine onkoloskih bolesti i tada su kontrole ceste i zahtevaju radioloske i laboratorijske pretrage, nakon tog perioda kontrole se mogu prorediti jer sa gidinama koje prolaze od lecenja verovatnoca za relaps se smanjuje. Nakon pet godina verovatnoca za relaps je znacajno manja te se kontrole dodatno proredjuju na primer postaju godisnje kontrole.

    • Dr Luka Jovanović 10. 12. 2018.

      Postovsni, pise autor odgovora na vase prvo pitanje. Dakle ja sam se u svom prvom odgovoru bavio nekom opstom dinamikom manje vise svih onkoloskih bolesnika. Opet, apelujem da ja ne mogu zameniti vaseg onkologa (pedijatra, radiologa ili hirurga) . Ali zamislimo situaciju da se kod nekog dijagnostikuje tumor. Sledeci korak je lecenje koji se cesto sastoji od vise razlicitih modaliteta koji idu jedan za drugim recimo operacija, lekovi pa zracenje i slicno. . . Po zavrsetku cele sekvence znaci po zavrsenom lecenju pacijent se kontrolise kada se procenjuje odgovor na terapiju. Kolko se secam prvog pitanja magnet je bio cist i to je divno. Medjutim kontrole su imperativ, a u globalu prve tri godine su rezervisane za ceste kontrole jer je tada statiaticki verovatnoca za povratak bolesti znacajna. Potom se kontrole proredjuju jer se verovatnoca smanjuje, a nakon pete godine od zavrsenog lecenja verovatnoca se znacajno smanuje jos vise i tada se kontrole desavaju recimo jednom godisnje. Dakle smatra se da je verovatnoca relapsa odnosno povratka bolesti nakon pet godina po zavrsenom lecenju znacajno smanjena, ali godisnje kontrole su vazne. Dinamiku kontrola odredjuje lekar koji vas onkolog, a prema medjunarodnim protokolima. Zelim vam svu srecu, nadam se da sam bar malo bio od pomoci i da sam bar nesto pojasnio i istakao vaznost pridrzavanja saveta vaseg ordinirajuceg lekara.

    • Od kad se prati tih pet godina, da li od kad je MR čist ili od kad smo završili hemioterapiju?