1. Različito tumačenje mamografije

    Pitanje broj: #156277

    Da li mi možete reći šta uzrokuje različito čitanje mamografije? Mama je dobila rezultate, kod prvog čitanja pise birads 2 (leva dojka), fokus mikrokalcifikacija- iregularne, grube - dominantno benigne. A kod drugog citanja birads 4b -u mlo leve dojke u gornjem aspektu mikrokalcifikacija.

    Odgovoreno: 14. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Jedna od mana mamografije kao metoda je subjektivnost dijagnostičara, međuispitivačke i unutarispitivačke razlike. Da bi se ova mana prebrodila mamografija se čita dva puta pri čemu se drugo čitanje vrši u instituciji višeg nivoa. Sudeći po nalazu mikrokalcifikacija, koje su iregularne i grube i ja se slažem sa drugim čitanjem.
      Dakle, potrebna je dodatna dijagnostika i ph verifikacija.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #156277

    • SE 2/4 lat LL i se 1/4 lat RR memografija, molim čitanje rezultat.

    • Molim vas da mi pojasnite nalaz mamografije. Zaključak:BIRADS DD2 LD2