1. Mamografija i birads klasifikacija

    Pitanje broj: #158811

    Bila sam na mamografskom pregledu i evo rezultata: dojke acr d građe; fibrogl. tkivo očuvano centralno i u lat. kvadrantima, fibrocistično izmenjeno. Radiološki se ne vide susp. tumorske senke. U levoj dojci u glk na površini od 2x1cm vidi se zona slabije intenzivnih amorfnih kalcifikacija. Nema zona grupisanih kalcifikacija u desnoj dojci. UZ pregledom u dojkama se ne vide solidni tumori. U desnoj dojci na spoju lat. kv. vidi se cista vel. do 10mm, simplex tipa. U aksilama nema uvećanih lgl. birads dd 2, ld 4a upućuje se u iors-konzilijum za npl lezije. Da li je nešto ozbiljno?

    Odgovoreno: 01. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Potrebna je ciljana biopsija promene leve dojke. Mamografija i birads klasifikacija omogućava razvrstavanje populacije uslovno zdravih žena, na žene bez znakova ikakve bolesti i žene kod kojih je potrebna dalja dijagnostika. Birads 4a označava promene koje zahtevaju dodatnu dijagnostiku. A krajnji rezultat se dobije po pristizanju ph nalaza. Mamografijom se ne dokazuje postojanje maligniteta dojke, već samo sumnja na isti. Ciljana biopsija dojke je zlatni standard kojim se dijagnostička osovina sumnjivih promena na dojkama završava ph dijagnozom. Svaka detektovana promena na mamografiji ne znači automatski karcinom.