Postovani Doktore, Imam 37. god i duze vreme patim od glavobolja. Javljaju se periodicno na 15 tak dana i traju par dana s tim da su u poslednje vreme kulminirale. Bol zahvata polovinu glave , traje npr. jedan dan a onda se premesta na drugu polovinu.Cesto osetim i bol u dubini oka, napominjem da su mi sinusi uredu a takodje sam uradila i dopler krvnih sudovova i rezultati su dobri. Uzimala sam lek Amigren i brufen i oni su mi manje ili vise pomagali. Uradila sam nedavno CT glave : Na prikazani kostanim strukturama baze se ne vide patoloske promene. Postoji osteom velicine 9mm na tabuli eksterni frontalni levo (moze se napipati rukom , cini mi se da ga imam oduvek). Postoji arahnoidalna cista retrocelebelarno velicine 2x1,5cm Endokranijalno se ne vide znakovi za neoplasticni proces, hemoralgiju, ishemijske lezije i paoloske ektracerebralne tecne kolekcije. Umerene kortikalne reduktivne promene malog i velikog mozga, dominantno cerebelarno koja odstupa od starosti pacijenta. Komorni sistem je pravilno polozen, simetrican, i lak prosiren u sklopu involutivnih promena. Cavum velli intrpositi kao varijetet.U bazalnim cisternama , subarahnoidalnom prostoru i komornom sistemu se ne vidi patoloski sadrzaj. Zabrinuta sam zbog ove ciste i njene velicine. Da li ona moze da predstavlja ozbiljan zdravstveni problem. Preporucen mi je MRI , a receno mi je da cista nije verovatno uzrok glavobolja vec migrena. Po struci sam turisticki vodic i primetila sam da u toku putovanja i duzeg nespavanja dolazi do jake glavobolje. Molim Vas da mi odgovorite i date neki savet za dalje. Unapred zahvaljujem,

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Poštovana, u potpunosti se slažem sa mišljenjem Vaših lekara i njihovim preporukama. Arahnoidnu cistu verovatno imate od rođenja ili je nastala nakon neke ranije povrede glave i sada je slučajno otkrivena. Ne treba da Vas brine, jer ne izaziva smetnje. Tegobe koje opisujete nemaju veze sa njenim postojanjem. Eventualno je treba pretiti sto znaci ponoviti MR pregled glave godinu dana nakon MR pregleda koji treba sada da uradite. Ako se ne uvećava, a verovatno neće, nema značaja. Jedino što u vezi ovog rezultata moze da se desi jeste da sada imate novi razlog ili uzrok koji će Vas dodatno opterećivati i izazivati nove glavobolje. Zapamtite - nije bitno šta je nađeno na pregledu već kakvo značenje taj nalaz ima u kontekstu aktuelnih tegoba i opšteg psihičkog i fizičkog stanja. Dakle, uradite preporučeni MR pregled glave, obratite se neurologu oko ispitivanja i lečenja migrene, posetite i oftalmologa u cilju kontrole intraokularnog pritiska i oštrine vida, bolje se organizujte, kvalitetnije odmarajte i više spavajte. Srdačan pozdrav.