Moja majka ima 46. god, te joj je 2006. godine dijagnosticirana gigantska aneurizma na lijevom režnju mozga koja joj sada i pritišće očni živac zbog kojeg na lijevom oku stvara probleme, bila je na Rebru gdje su joj snimali Angiografijom i nakon dobivenih pretraga rekli su joj da se ne isplati operirati jer bi mogla puknuti prilikom operacije. Zanima me drugo mišljenje i da li ima mogućnosti za adekvatno liječenje ili neki drugi savijet. S poštovanjem

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Poštovana, lečenje aneurizmi na moždanim krvnim sudovima može biti operativno i endovaskularno. Suština svih metoda je isključivanje aneurizme iz cirkulacije odnosno sprečavanje da krv ispunjava njenu šupljinu i dovede do pucanja njenog zida. Operativno lečenje se sastoji u postavljanju štipaljke na početni deo aneurizmatskog proširenja čime se ona definitivno isključuje iz cirkulacije. Ako se tokom operacije ispostavi da zbog nepristupačnosti i rizira od pucanja ovo nije moguće uraditi, tokom iste operacije radi se oblaganja spoljašnjeg zida aneurizme u cilju njegovog ojačanja. Medjutim, u poslednje vreme operativno lečenje aneurzmi, naročito gigantskih, se sve više zamenjuje minimalno invazivnom tehnikom endovaskularnog lečenja, naročito u slučajevima kao što je Vasa mama. Radi se o punjenju aneurizme specijalno konstruisanim savitljivim platinskim nitima, koja pošto ispune šuplljinu aneurizme fizički onemogućavaju njeno dalje punjenje krvlju uz indukciju procesa tromboze aneurizme što dovodi do njenog potpunog isključivanja iz cirkulacije. Intervencija se izvodi u kratkotrajnoj opštoj anesteziji, bez otvaranja lobanje, po sličnom principu kao i angiografija kojoj ova intervencija pretstavlja logičan nastavak. Mislim da je Vasa majka pravi kandidat za ovu vrstu intervencije. Aneurizma mora da se leči, ne samo da bi se zaustavilo napredovanje oštećenja funkcije oka već i zbog toga da bi se predupredilo njeno pucanje koje je u velikom broju slučajeva, naročito kod velikih i gigantskih aneurizmi, smrtonosno. Pošto niste naveli detalje rezultata angiografskog ispitivanja Vase majke, pomenucu Vam i to da u malom (minimalnom) broju slučajeva može doći do spontane tromboze i kalcifikacije trombozirane džinovske aneurizme kada se ona ponaša kao tumor (zbog čega se i slučajno otkrije pri ispitivanju tegoba nalik tumorskim), u smislu da vrši pritisak na okolne strukture bez rizika od nastanka krvarenja. Znači, treba detaljno razgovarati sa matičnim neurohirurgom o mogućnostima lečenja i rizicima. Nisam siguran da li se i ko u Hrvatskoj bavi endovaskularnim lečenjem moždanih aneurizmi ali imam odlična iskustva sa kolegama iz Slovenije. Srdačan pozdrav.