Dogadjaj: drugar je pao sa bicikle, udarivsi vrlo jako glavu sa obe strane lobanje, zadobivsi vise hematoma. U svojoj istoriji ima iza sebe tesku saobracajnu nesrecu (sa otprilike 10god) u kojoj je takodje imao teskih povreda glave koje su rezultovale delimicnu nepokretnost, ponovno ucenje hodanja, lekove za epilepsiju...itd. nakon ove zadnje nesrece, pre 10 dana, hiruski su mu otklonjena 2-3 veca hematoma, a ostalo je vise sitnih. lobanja mu je bila otvorena na jednom mestu u toku hirurskog zahvata. pri tome je nakon operacije bio stavljen u prinudnu komu da se mozak odmori od potresa i operacije. bio je prikljucen na aparat za disanje, jer vitalnu funkciju disanja NIJE MOGAO SAM DA OBAVLJA! nakon nekoliko dana posle operacije se probudio iz kome, po prestanku davanja lekova koji su ga drzali u komi. jos koji dan posle je vec mogao da dise sam i da jede i pije prilicno normalno. posle svega 10 (!!!) dana nakon operacije, on je "pusten" kuci (nije bilo mesta u bolnickim krev! etima), bez objasnjenja sta i kako treba da se ponasa uz JEDINO upotrebu analgina za glavobolje!!??!! glava mu je snimana, pokazalo se da je za sada u redu na snimku, ali da postoji jos jedan manji hematom. vrlo je cudno kako se pacijent sa ovakvom povredom a da ne pricamo i operacijom pusta ovako "rano" kuci kada bi jos trebalo da je na posmatranju i redovnom snimanju. pri tome je receno da samo "po potrebi" - ako "oseti nesto" ide na pregled??? STA ON DA RADI? STA DA "pije" (od lekova), kako da se ponasa (mirovanje i slicno).... ? zaista Vam hvala unapred

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Poštovani, prema ovome kako ste opisali, lečenje vašeg druga, odnosno njegove teške kraniocerebralne povrede, i po kvalitetu i po kvantitetu je sprovedeno po svim savremenim principima savremene neurotraumatologije. Znači isto tako i toliko bi bio lečen u bilo kom neurohirurškom centru u svetu. Prosto rečeno, to se tako leči ma kako to rogobatno Vama izgledalo. Ne razumem zašto Vas brine to što nije proveo u bolnici duže od 10 dana. Jednostavno nema potrebe za tim. Boravak u bolnici ga neće sprečiti da se ponovo povređuje, niti će ubrzati oporavak, već suprotno uz mogućnost pojave komplikacija koje nosi tzv "besporebna produžena hospitalizacija". Sigurnost po tipu "da se nešto ne desi" koji porodica ima i zbog čega očekuje ili insistira na dužem boravku u bolnici od onoga koliko je bilo potrebno je samo privid, i u stvari pretstavlja bespotreban strah (ili bezanje od odgovornosti u nekim slučajevima) da svojim postpcima "sličajno nesto ne zabrljaju" čime bi usporil oporavak ili doprineli pojavi tegoba koje bi i onako bile prisutne. Apsolutno je potvrđeno da boravak u kućnoj-porodičnoj sredini uz kontinuirani povremeni medicinski nadzor (ambulantne kontrole za mesec dana, i po potrebi tri i šest meseci nakon povrede) mnogostruko povoljnije deluje na oporavak u odnosu na "zatvaranje" u bilo kakvoj bolnici ili banji zbog "posmatranja i redovnog snimanja" kako Vi navodite. Manji hematom koji je zaostao i nije bio za hiruško uklanjanje će se vremenom resorbovati "sam od sebe". Pošto nije zaostao nikakav neurološki deficit, nema potrebe ni za fizikalno-rehabilitaconom terapijom. Nikakvi specijalni lekovi nisu potrebni, već samo simptomatska terapija što se uglavnom svodi na upotrebu lekova za glavobolju koja gotovo uvek zaostaje i nakon mnogo manjih povreda mozga i može trajati mesecima nakon povrede. Neki preporučuju i redovnu upotreba Vit. C u dozi od 1000mg dnevno, Vitamina E u dozi od 400ij dnevno i Alfa-lipoične kiseline (kod nas preparat Alphalipoin) u dozi od 200-400mg dnevno. Pored glavobolje, takođe mogu biti prisutni opšta slabost, nelagodnost, nesećanje, vrtoglavica, poremećaj sna, promene u ponasanju ili emotivnom reagovanju. Ako ove tegobe postoje treba ih resavati u konsultaciji sa matičnim neurohirurgom, neurologom i psihijatrom. Jednostavno to je tako. Sta treba pacijent da radi kod kuće: nista posebno. Tokom prvog meseca puno odmora, dobar san, prijatno okruženje, podrška prijatelja i porodice, izbegavanje fizickog i mentalnog napora (nema vezbanja, teretane, voznje bicikla, dugih i besciljnih kucnih poseta sa masom ljudi koji "smaraju", zurki, nocnih izlazaka, upotrebe alkohola), uz pravilo da se aktivnosti postepeno povećavaju do granice prijatnosti. Posle mesec dana od povrede ili otpusta treba uraditi kontrolni KT (CT) snimak glave uz ambulantnu kontrolu matičnog neurohirurga. Ako je sve u redu i po polanu, posle tih mesec dana treba se vratiti normalnim životnim aktivnostima i to je to. U svakom slučaju razgovor sa neurohirurgom koji je lečio pacijenta u cilju uspostavljanje odnosa poverenja i kontrole nad situacijom trebalo bi da reši Vašu zabrinutost. Srdačan pozdrav.