Postovanje Vec sam postavio pitanje u vezi devojcice od 10 meseci kojoj su MR-om utvrdili da ima tumor na mozdanom stablu! Jedino sto imam od detalja je dijagnoza neurohirurga iz KC Nis a to je TU cerebri D43. Molim Vas ponovo za bilo kakvu rec ohrabljenja u vezi ovog tumora! Da li neka druga vrsta medicine moze da pomogne...npr alternativna i sl.? Kakva su iskustva kod nas u Beogradu? Cuo sam da postoji neki aspirator kojim mogu da se operisu ovako nepristupacni i zabaceni delovi mozga! Mogu i da Vam posaljem na mail u rar formatu MR mozga! Hvala unapred!

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Poštovani, nema drugog načina lečenja tumora mozga i moždanog stabla sem operativnog. Ostali oblici onkološkog lečenja ili nisu podesni ili nisu efikasni u uzrastu odnosno starosnoj dobi vaše ćerke. O alternativnom lečenju da ni ne govorimo (ne gubite vreme i novac). U vezi sa operativnim lečenjem tumora moždanog stabla i onim što Vi pominjete kao "nepristupacni i zabaceni delovi mozga", načelno postoje dva problema. Prvi je taj da određeni tumori svojim rastom prožimaju tkivo moždanog stabla odnosno nemaju granicu prema normalnom tkivu te ih je nemoguće odvojiti od njega bez njegovog trajnog čak i fatalnog oštećenja. Samim tim i nema rezona pokušavati operaciju. Drugi problem pretstavlja samo moždano stablo u kome je na malom prostoru "spakovano" puno važnih centara što čini operativnu manipulaciju u njemu izuzetno složenom u smislu očuvanja normalnih struktura prilikom vađenja tumora koje ima smisla operisati (oni koji imaju definisanu granicu). U vezi sa drugim problemom i "nekim aspiratorom" koji pominjete, nije toloko bitno čime se tumor vadi već da li tokom vađenja tumora postoje tehničke mogućnosti (odnosno odgovarajuća oprema) intraoperativnog praćenja funkcije vitalnih centara u čijoj se blizini nalazi tumor koga treba izvaditi, čime se sprečava njihovo intraoperativno povređivanje ili otkriva kada je ono minimalno. Naravno, sva tehnika ma kako bila savremena, moćna i savršena, ništa ne vredi bez iskusnog tima lekara koji se bave ovom oblasti pedijatrijske hirurgije tumora moždanog stabla. Na žalost, niti u jednom neurohirurškom centru u Srbiji ne postoje tehničke mogućnosti za savremeno operativno lečenje operabilnih tumora moždanog stabla. Uz ogradu da neznamo ništa detaljnije o MR nalazu, postoji mogućnost da u dogovoru sa Vašim neurohirurgom ili nevezano sa njim, kontaktirate putem maila neku od vrhunskih neurohirurških ustanova u evropi, pošaljete kratko pismo sa osnovnim podatcima o malom pacijentu i MR snimcima u atačmentu mejla kako bi konačno razrešili dilemu šta i kako raditi odnosno ako je moguće gde operisati. Pitajte Vašeg neurohirurga da vam preporuči koga da kontaktirate u svetu a ja Vam mogu predložiti sledeće vrhunske neurohirurške Klinike u Nemačkoj koje se nalaze u Hanoveru, Berlinu i Haidelbergu: www.ini-hannover.de/, http://www.neurochirurgie-berlin.com/ (Campus Virchow-Klinikum), www.klinikum.uni-heidelberg.de/Neurochirurgische-Klinik.106678.0.html. U slučaju da je operativno lečenje moguće, mislim da ćete moći da od socijalnog dobijete (uz adekvatnu papirologiju) novčana sredstva za plaćanje lečenja u inostranstvu obzirom da ga kod nas nije moguće sprovesti. Srdačan pozdrav.

Komentari na pitanje: #4039

    • Kontaktirajte cyberknife center munchen, mozda oni imaju neko resenje. Sve najbolje!