Postovani dr.Pericu, imam 43 god. i citavog zivota patim od glavobolja, migrena. Poslednjih par godina su redje ali jaceg inteziteta. Obicno su pracene mucninom, povracanjem i osetljivosti na spoljne faktore (svetlo, zvukove). Posle intervencije lekara i injekcija diklofenaka i bensedina a ponekad i klometola, glavobolje brzo prestaju. Pre tri nedelje sam posle duzeg vremena opet imala jaku glavobolju sa mucninom i povracanjem bistre tecnosti ali ovoga puta i nekontrolisanim jakim drhtanjem desne ruke i noge. Svemu je predhodila salabost i smetnjeama na vidu desnog oka. Bolovi su locirani sa leve strane glave. Inace vec tri godine imam poviseni krvni pritisak koji medikamentno lecima od novembra 2007. god. potvrdjeno je postojanje ulkusa na dvanaestopalacnom crevu. Porodicna anamneza je opterecena kardiovaskularnim i cerebrovaskularnim oboljenjima. Neuroloski status na prijemu:Nalaz na kranijalnim nervima uredan. Bez izmene GMS, diskretno oslabljen stisak desne sake, MTR na GE i DE nesto nizi desno, KTR D=L, bez pataloskih refleksa. Bez izmene senzibiliteta. Vrat eutonican, meningealni i cerebalni znaci negativni. Laboratorijske analize kao i imunoloska ispitivanja su uredna. Cekam rezultate krvi za test na trombofiliju. Pregled kardiologa, srcana radnja ritmicna, tonovi jasni bez sumova TA 170/100. MRI/MRA-mozga: U mozdanom parenhimu supratentorijelno obostrano c. semiovale najizrazenije peroferno multiplne T2w i FLAIR hipertenzne lezije male velicine. u levoj cerebalarnoj hemisferi postoji promena koja je T2w hipersignalna a FLAIR hiposignalna. Uzgred nalaz: U frontalnom sinusu levo postoji promena dimenzija 8x7x12mm, hipersignalna, prstenastog izgleda sa jasnim glatkim ivicama, bez ekspanzivnog dejstva. Komplet EP: VEP:Nalaz uredan; CSEP uredan; LSEP nalaz pokazuje moguce lakse smetnje u provodjenju pri stimulaciji levog n.tibialisa koje se ogledaju u amplitudnoj razlici kortikalnih odgovora uz uredne latence i CVP. Kolor dopler dobar. Na klinici sam tretirana antiedematoznom, antihipertenzivnom i ostalom simptomatskom terapijom. Koja mi je potpuno redukovala subjektivne tegobe. Na otpustu s klinike neuroloski nalaz je uredan. Dalja terapija: tbl Tanakan 3x1; Mg 150 mg. 2x1; Karvileks 12,5mg 2x1/2; tbl Tritace 5mg 2x1/2 i Lometazid po potrebi. Sada se dobro osecam, pocinjem da se vracm radnim aktivnostima ali me zanima kako se preventivno mogu izboriti sa potencijalnim glavoboljama i ostalim simptomima, povremenim smanjenjem jasnog vida i trnjenjem lica i glave i sta je to sto moze izazvati sve vec opisane simtome i posledice. Zanima me i da li na ovu sliku moje bolesti moze da utice, ili je vec uticao, nazalni unos naphasolina hlorida koji koristim u vidu kapi vec 30 godina zbog problema sa disajnim putevima u toku noci. Nadam se da cete mi malo pojasniti uzroke i posledice moje bolesti kao i povezanost glavobolja, migrena, visokog pritiska itd. Unapred Vam mnogo HVALA! Pozdrav od pacijentkinje iz Nisa.

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Poštovana, Vaše pitanje je u domenu neurologije, tako da ga treba uputiti kolegi neurologu. Srdačan pozdrav.