Postovani doktore.Obracam Vam se sa molbom za Vase misljenje.Imam 35 god.U nazad 5 god,pojavile su mi se smetnje u vidu senzacija pred ocima.Uradila sam MR endokranijuma.Nalaz je sledeci:U regiji okcipitalnog korteksa leve mozdane hemisvere se jasno uocava ogranicena lezija hipointezna u T2W sekvenciji,promera 15mm,okruzena hiperintenznim iregularnim rubom (zona glioze),koja pokazuje periferno postkontrasno pojacanje.Ne uocava se prisustvo znacajnog perifokalnog edema.Sadrtaj lezije je hemoragican.Foramen magnum je slobodan.Nema znakova inflamacije mastoidnih celija i paranazalnih supljina.Ne uocava se prisustvo ekstraaksijalnih kolekcija tecnosti.ZAKLJUCAK:Fokalna lezija okcipitalnog korteksa leve mozdane hemisvere,koja po MR karakteristikama,diferencijalno dijagnosticki moze odgovarati kavernoznom angiomu,ili perifernoj mikoticnoj(ili posttraumatskoj)aneurizmi.Sta i kako dalje?Zahvaljujem Vam se unaprijed i srdacno Vas pozdravljam.

    Odgovoreno: 16. 03. 2008.
    • Postovana, vrlo je verovatno da se radi o kavernoznom angiomu tacnije kavernoznoj malformaciji-kavernomu koji pretstavlja splet tzv. kavernoznih vaskularnih prostora nalik klupku ili malini umetnutih u odredjeni deo mozdanog tkiva. Posto su zidovi tih vaskularnih prostora veoma tanki, povremeno dolazi do njihovog spontanog pucanja i krvarenja unutar malformacije odakle potice krvav-hemoragican sadrzaj u nadjenoj promeni na MR pregledu. Tegobe koje opisujete su posledica lokalizacije promene-deo mozdane kore odgovoran za funkciju vida, odnosno iritirajuceg delovanja patoloske promene (njenog fizickog postojanja i hemizma sadrzja) na normalno funkcionisanje dela mozga u kome se nalazi. Karakteristicno za ovaj tip malformacije je periodicno ponavljanje krvarenja, ili bolje reci krvaruckanja unutar nje, sto dovodi do uvecanja malformacije ali i do fluktuacije izrazajnosti tegoba koje osecate pri cemu se sa povecanjem broja ponavljanja krvarenja unutar promene povecava i verovatnoca nastanka tezeg neuroloskog deficita. Zbog svega ovoga stav u lecenju kavernoma mozdane kore je vrlo jasan, narocito ako se radi o mladim osobama (kao sto ste Vi), u dobrom opstem stanju: operativno lecenje kojim se postize trajno potpuno izlecenje. Znaci, bez velikog mozganja i opterecivanja pricama, fantazmima i nebulozama ljudi o fami otvaranja glave i operacija na mozgu koje vladaju u nasem narodu (cak i medju doktorimadrugih specijalnosti !!!!), javite se jednoj od neurohirurskih ustanova, zakazite pregled i zavrsite operativno lecenje kako se stvari ne bi bespotrebno komplikovale. Naravno, konacnu procenu i preporuku treba prepustiti neurohirurgu koji vas bude pregledao. Srdacan pozdrav.

Komentari na pitanje: #3850

    • Poštovani doktore. Radila sam pregled endokranijuma i ovak je nalaz. U moždanom parenhimu supratentorijalno frontalno periventrikularno lijevo u subkortikalnoj bijeloj masi se vidi okrugla hiperintenzna promjena dijametra 4 mm koja je bez perilezionog edema. Bez mas efekta na okolne strukture a koja može odgovarati zoni glioze kao sekveli lezije moždanog parenhima starijeg datuma ili mikrovaskularnoj ishemijskoj leziji moždanog parenhima a manje vjerovatno da se radi o drugoj etiologiji. Molim za vaše mišljenje. Unapred hvala