Postovani, ja sam vam pre par dana postavila pitanje u vezi diskus hernije koja je dijagnostikova mojoj drugarici. Preciznije, bolovi se se javili pre mesec dana u levoj nozi, bol se spustao od kuka ka stopalu. Javila se neurologu koji joj je propisao sledecu terapiju; amp.Movaliz, amp. B12, V injekcija od kojih joj nije bilo bolje. Lekar joj je savetovao da uradi MR. Na klinici u kojoj je radila Magnetnu Rezonancu, dobijen je sledeci nalaz: Uradjeni su T1W,T2W sagitalni tomogrami i T2W/PD aksijalni tomogrami od nivoa L4-S1. Fizioloska lordoza ocuvana. Do nivoa L5,IV prostori ocuvane visine, u nivoima L3-L4 i L4-L5 diskusi pocetno bulging degnerisani, bez prisustva znacajnih radikularnih konflikta, spinalni kanal ocuvane sirine. U nivou L5-S1,IV prostor ocuvane visine, dorzomedijalno levo prisutna protruzija diskusa koji kolprimuje radiks S1 levo , spinalni kanal ocuvane sirine. Kostana struktura ocuvana. ZAKLJUCAK:MR PREGLED UKAZUJE NA PRISUSTVO DORZOMEDIJALNO LEVO PROTRUZIJE DISKUSA U NIVOU L5-S1 SA RADIKULARNIM KONFLIKTOM SA RADIKSOM S1 LEVO, BEZ STENOZE SPINALNOG KANALA. Nakon dobijenih nalaza, javlja se svom lekaru koji je salje fizijatru. Terapija je sledeca; Ultra zvuk i glavanizacija, Tens na bolno mesto, i masazu, a od lekova ( brufen 2x1, beviplex 3x1, bensedin 1/2 pred spavanje ). I pored terapije, i strogog mirovanja, nije bilo pomaka na bolje. Kada se nakon terapije od nedelju dana javila na kontrolu terapija je promenjena ; Actasulid 100 mg 2x1, beviplex 2x1, aspirin 3x1, fiz.th;1. DDS mod.LP na bolne tacke duz n.ishiadicusa leve noge, 2. IFS 0-100 Hz 15 min. na krsta,3. parafinske obloge na krsta, 4. vezbe po Reganu. Da li ova terapija odgovarajuca u njenom slucaju? Ili bi ste joj Vi savetovali nesto drugo? Inace, ima 23 god., 53kg, ne bavi se sportom, i smatra da je bolest nastala kao posledica pada. Unapred zahvalne.

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Postovana, evo konkretnog odgovora. Posto i pored preduzete fizikalne terapije i lekova koje je uzimala nije doslo do smirivanja tegoba, potrebo je da Vasa prijateljica uradi jos eventualno EMNG pregled leve noge i da sa tim nalazom, nalazom neurologa i nalazom i snimcima sa magnetne rezonance ode na pregled kod neurohirurga kako bi se razmotrila potreba za operativnim lecenjem. Logicno je (ili bi trebalo da bude) da je neurolog uputi neurohirurgu odmah po dobijanju nalaza sa magnetne rezonance a da konsultacija fizijatra usledi na kraju ako neurohirurg proceni da nema indikacija za operativno lecenje ili ga pacijent odbije. S obzirom da je postojanje radikularnog konflikta (pritisak pomerenog mekog jedra medjuprsljenskog diska visine L5 na istostrani koren S1) koga prate odgovarajuce tegobe verifikovano na magnetnoj rezonanci, konsultacija neurohirurga je obavezna (ili bi trebala da bude), cak pre nego fizijatra! Znaci, uzeti odgovarajuci uput i sa nalazima otici kod neurohirurga na pregled i misljenje o nastavku lecenja. Srdacan pozdrav.