Postovani profesore,vec pet godina patim od jakih glavobolja i bolova u vtatnom delu kicme. uradjena je mri endokranijuma a dijagnoza je sinusitis maxilaris bill.takodje je uradjena mri vratne kicme. Pregled je uradjen sagitalnim presecima u sekvencama T1 i T2, aksijalnim u sekvenci T2 u bloku predela C3-C6.Ispravljena je fizioloska lumbalna lordoza. visina korpusa je ocuvana.U visini I.V. prostora C-3,stara mala difuzna protruzija sa masivnim peridiskalnim osteofitima koji potenciraju obostranu foraminostenozu. U visini I.V. prostora C-4, dorzolateralna protruzija mekog jedra po levoj strani sa kompresijom korena C-6 levo i diskretnom kompresijom i potiskivanjem medule. bez znakova medulopatije.Medula je uobicajenih dimenzija i signala.Takodje je uradjen C.D. krvnih sudova vrata i tada mi je receno da imam jako slab protok kroz karotidnu arteriju na vratu ali da uzrok nije zacepljenje jer nemam povisen holesterol ni secer.Pijem redizork tablete 2x4,5mg vec tri meseca ali ! nikakvog poboljsanja nema.Uradjen je ekg srca i receno mi je da pijem propranolol 1/4 ujutru i uvece, zbog jako visokog pulsa(120) u stanju mirovanja, i pritisak 90/60.takode imam nesvestice i osecaj trnjenja prstiju u sakama, ne mogu da stojim, a cesto ni da hodam.Bolovi su toliko jaki da me cak i nocu bude.Molim Vas recite mi da li da prihvatim operaciju i koliko ona moze biti uspesna, s obzirom da imam 33 god. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Postovana, hvala Vam na tome "postovani prfesore" ali nadam se da Vas necu razocarati, ja nisam profesor. U odnosu na Vase pitanje, prvo bi trebalo razjasniti neke stvari. U navodjenju nalaza sa MR pregleda vratne kicme potkrala Vam se jedna greska: levostrana dorzolateralna protruzija mekog jedra IV diska nivoa C4 vrsi kompresiju na istostrani koren C5 dok ce levostrani koren C6 biti pritisnut kod istostrane dorzolateralne protruzija mekog jedra IV diska nivoa C5. Nadam se da uocavate gresku u odnosu na ono sto ste mi napisali. Vase objasnjenje nalaza na dpler-UZ pregledu krvnih sudova vrata nije bas jasano ni medicinski logicno ali neka ostane da ste ga Vi tako razumeli odnosno da su Vam ga tako povrsno objasnili. Na osnovu svega sto ste napisali, mada puno toga bitnog nedostaje da bi bilo kakvo misljenje o vrstama lecenja koje bi dosle u obzir moglo da se da, pretpostavljam da Vam je preporuceno operativno lecenje vratne diskus hernije. E sada ja stvarno ne razumem zbog cega odmah svaki pacijent upadne u panican strah sa pitanjima koliko je takvo lecenje uspesno i hocu li ostati oduzet. Evo nekih opstih napomena. Svaki oblik lecenje koji se preporuci pacijentu ima za cilj da bolesnika dovede u sanje koje ce biti bolje u odnosu na ono u kome se nalazi zbog postojece bolesti. Kada postoji vise oblika lecenja, uvek se ide redosledom od manje invazivnih prema invazivnijim, pri cemu je metoda izbora ona koja ce u konkretnom slucaju imati najbolji uspeh, sa najbrzim i najboljim oporavkom i najmanjom verovatnocom nastanka komplikacija. Mislim da je nepotrebno naglasavati da operativno lecenje nije samo sebi cilj - ne operisemo zbog operacije nego da bi pacijentu bilo bolje! Sve ovo bi trebalo da Vam kaze da je neurohirurg koji je preporucio operativno lecenje uzeo u obzir sve pomenute aspekte ukljucujuci starosnu dob i vase opste zdravstveno stanje, i na osnovu vasih tegoba, klinickog pregleda, nalaza MR pregleda vratne kicme i EMNG pregleda procenio i preoporucio optimalno lecenje. Ako postoji bilo kakva sumnja, konsultujte drugog neurohirurga ali ne putem interneta nego konkretno, u ordinaciji, da bi mogao da Vas pregleda i pogleda kompletnu medicinsku dokumentaciju. Vrlo je vazno da steknete poverenje u lekara koji ce Vas leciti i da od njega, a ne uokolo, dobijete sva objasnjenja za pitanja koja vas u vezi operativnog lecenja muce ukljucujuci i mogucnosti i uspesnost alternativnog neoperativnog lecenja. Po mom dubokom ubedjenju, apsolutno je pogresno i u moralnom i u profesionalnom smislu davati na osnovu ovakvog tipa komunikacije konkretne savete da li da prihvatite operaciju ili ne. I na kraju, svaka operacija je uspesna kada je postavljena prava indikacija odnosno kada se primeni u lecenje bolesti za koju je potvrdjeno da se njome uspesno leci. Strucnost hirurga koji je sprovodi se naravno podrazumeva. Srdacan pozdrav.