Mojoj drugarici koja ima 23 god. je dijagnostikovana diskus hernija.Terapija joj se sastoji od fizikalnih vezbi, koje joj ne prijaju.Da li da nastavi sa vezbama? I koje metode adekvatnog lecenja jos postoje?

    Odgovoreno: 23. 02. 2008.
    • Postovana, da bi smo preciznije govorili o lecenju diskus hernije potrebno je da znamo u kom segmentu kicmenog stuba je ona prisutna i u kom stepenu je izrazena o cemu nam govore tegobe koje bolesnica ima kao i nalazi na magnetnoj rezonanci, klinickom pregledu i EMNG pregledu. Od istih faktora ce zavistiti i oblik lecenja koji ce biti savetovan. Uopsteno govoreci, lecenje se sastoji u kombinaciji razlicitih oblika konzervativnog lecenja (lekovi, primena rasteretnih pojaseva, fizikalna terapija (elektro-, magneto-, kinezi-terapija), promena losih navika koje pogoduju napredovanju bolesti, smanjenje telesne tezine ako je prisutna gojaznost, redovnoj umerenoj ili doziranoj fizickoj aktivnosti) sa ili bez operativnog lecenja, S obzirom da je kao vid lecenja u konkretnom slucaju propisana fizikalna terapija, kao i da se radi o mladoj osobi, verovatno je prisutan laksi oblik bolesti. Za odgovor na pitanje da li da nastavi sa vezbama, treba konsultovati fizijatra koji je kinezi-teraiju propisao. Bitno je naglasiti da u slucaju diskus hernije pravilo "klin se klinom izbija" ne vazi, odnosno ako je bol prisutan vezbe nisu od koristi. U svakom slucaju, pacijentkinja treba da se obratiti svom fizijatru koji ce proceniti uspeh dosadasnje terapije kao i tacno znacenje komentara "da vezbe ne prijaju". Srdacan pozdrav