Postovani doktore,imam 24 godine,prije nekoliko meseci snimala sam kicmu na MR pa me interesuje vase strucno misljenje i savet. Nalaz je sledeci: Blago deformisana lumbalna lordoza. Vidni znaci smorlovih hernija na pokrovnim povrsinama L2 i L3 prsljenova u sklopu degenerativnih promena. Svi diskovi lumbalnog segmenta su bez signifikativnih degenerativnih lezija i bez hernijacije. Spinalni kanal bez stenoze ili kompresivnih manifestacija. Konus i kauda normalne morfologije. MR ne pokazuje patoloske promene. Inace povremeno osecam bol u ledjima a imam i potpuno ravne tabane. Da li se problem sa kicmom moze resiti i na koji nacin. Unapred Vam hvala

    Odgovoreno: 19. 02. 2008.
    • Postovana, nalaz na MR pregledu L/S kicme je u granicama normale. Shodno Vasim godinama, tegobe koje povremeno imate su posledice loseg drzanja i prinudnog sedeceg polozaja u kome verovatno obavljate posao. U osnovi je slabost misica slabinsko-trbusnog pojasa koji u funkcionalnom smislu cine celinu. Povecana telesna tezina (ako je imate) je takodje faktor koji dodatno doprinosi pojavi tegoba. Resenje problema lezi u sledecem: Treba konsultovati fizijatra ili/i strucog fitnes trenera u cilju propisivanja kineziterapije odnosno ciljanog treninga kojim ce se raditi na ojacanju i balansiranju pomenutih misica slabinsko-trbusnog pojasa uz ucenje zastitnih-rasteretnih polozaja i sticanje navike sprovodjenja stalne umerene fizicke aktivnosti. Istovremeno pocnite sa strucnom-planskom redukcijom telesne tezine ako imate problem sa gojaznoscu. Redovna fizicka aktivnost u smislu plivanja, pilatesa, yoge je izuzetno pozeljna. Nabavite ortopedske uloske za cipele (npr. Sholl-ove) i smanjite na minimum nosenje cipela sa visokom potpeticom bar dok u dovoljnoj meri ne ojacate pomenute misice. Ako savet shvatit ozbiljno, pored nestanka tegoba Vas celokupni izgled ce se popraviti, bicete jaci, zdraviji i zadovoljniji sopstvenim izgledom ali i samim sobom sto je na kraju cilj kome treba teziti. Srdacan pozdrav.