molim vas da mi odgovorite na sledece pitanje posto sam neupucen.moj problem je sledeci,pre dve godine sam dobio zujanje u desnom uhu koje i dan danas traje.od tad do sad sam uradio niz analiza preko orl kardiologa neurologa itd...sve je ok sto se tice rezultata cak sam pre godinu dana uradio nmr endokranijuma s osvrtom na pons i sve je ok.zadnjih pet sest meseci imam poteskoca pri hodu koji se manifestuje kao neko ljuljanje,izmicanje tla,propadanje,mogu ici pravo ali stim poteskocama.jako sam uplasen i napet opet sam bio kod svog neurologa i on mi je dao lekove antidepresive ali stanje nepromenjeno jedno vreme sam razmisljao da nema mozda veze to sto sam se prilikom snimanja u rezonanci magnetnoj od straha poceo da pridizem i pomeram pa da snimak mozda nije bio dobar zbog toga,mada su rezultati ok.recite mi da li se na snimku vidi da li sam se pomerao i da li to utice na kvalitet snimka.hvala.

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Postovani, niste napisali koliko imate godina i cime se bavite u zivotu, sem sto brinete za svoje zdravlje. Takodje niste napisali koje ste lekove uzimali ili sada uzimate i koliko dugo, kao i koje ste konkretno preglede sve obavili po uputu orl i neurologa. Na osnovu onoga sto ste rekli, mogu da Vam kazem da se kroz celo pitanje provlaci Vasa tvrdnja da ste ulaseni i napeti, sto bi po logici stvari trebalo da bude normalna posledica Vase zabrinutosti za zdravstveni problem koji imate i koji se uprkos preduzetim merama ne resava, cak i pogorsava a da zlo bude jos vece, ni uzrok nije nadjen. Medjutim, morate da se suocite sa cijenicom da Vasa napetost i uplasenost mogu da poprime iracionalne razmere (do nivoa paranoje i opsesije) sto ne samo da potencira postojece tegobe, vec dovodi i do nastanka novih tegoba koje onda dalje provociraju jos vecu uplasenost, beznadeznost, napetost i tako u zacarani krug. Ovu moju tvrdnju direktno potvrdjuje i terapija koju Vam je posle detaljnih ispitivanja, ako sam dobro razumeo, propisao Vas neurolog. U prilog ovome takodje govori i Vasa sumnjicavost u validnost rezultata dijagnostickih procedura ciji su reultati bili u granicama normale. Cega ste se uplasili tokom snimanja glave u aparatu za magnetnu rezonancu? Pregled je bezbolan, nema nikakvih neprijatnosti sem sto treba da budete mirni i opusteni, u lezecem ste polozaju, pregled na novijim aparatima traje 8-10 minuta. Jeste li klaustrofobicni ili ste bili optereceni rezultatom pregleda, odnosno onim "sta ce Vam mozda naci na pregledu". Da bi se u potpunosti razumeli, napominjem Vam da niko ne osporava da Vase tegobe postoje ali one ocigledno nemaju organski uzrok, odnosno on nije nadjen, tako da bi trebalo, u cemu se potpuno slazem sa Vasim neurologom, poraditi na mogucoj psihickoj komponenti koja moze biti vrlo znacajna ako ne sada vec i dominantna. Mislim da bi pregled i konsultacija psihijatra bila od velike koristi i to ne samo zbog nalazenja najbolje kombinacije lekova koje uzimate vec i zbog toga sto treba da "naucite" kako da tegobe u kontekstu svakodnevnog zivota savladate i koliko znacenje da im pridajete. Sto se tice pomeranja pri pregledu na magnetnoj rezonanci: pomeranje utice-onemogucava izvodjenje adekvatnog pregleda. Ako do njega dodje, pregled se u istom aktu ponovi, tako da se rezultati koje dobijete iskljucivo odnose na tehnicki ispravno uradjen pregled. Srdacan pozdrav.