postovani doktore,pisem u ime moje majke.pre 15 god. ugradjen joj je sistem jer je dijagnoza bolesti bila hidrocefalus.sada oseca iste simptome kao i pre operacije glavobolje,nesiguran hod...ustanovljeno je da sistem ne radi.ona ima 55 god. i pitanje je koliko je sama operacija opasna za nju,preporuka je da se radi u klinickom centru u beogradu jer je tu i poslednju radila,inace prvi sistem koji joj je stavljen u kragujevcu je bio zarazen i dobila je sepsu i prebacena u beogradg,druga je bila uspesna.redovno pije lekove fhenobarbiton ali se ipak oseca jako lose,dobija i epi napade. hvala na odvojenom vremenu

    Odgovoreno: 04. 02. 2008.
    • Postovana, jedino pravo lecenje od koga ce zasigurno biti bolje Vasoj majci je ponovna ugradnja, odnosno zamena postojeceg sistema za odvodjenje (derivaciju) likvora koji ne funkcionise. Posto alternativa ne postoji, a stanje pacijentkinje se pogorsava, treba sto pre pristupiti predlozenoj hirurskoj intervenciji. Operacija je rutinska i spada u red osnovnih neurohirurskih procedura koje se u Srbiji obavljaju u svim neurohirurskim centrima sa podjednakim uspehom. Na nasem trzistu postoji 2 tipa sistema koji se ugradjuju: sa fiksnim pritiskom otvaranja valvule (tzv. neprogramabilni sistemi) i sa promenjljivim pritiskom otvaranja valvule (tzv. programabilni sistemi) koji su duplo skuplji. Takodje, na nasem trzustu su dostupni i sistemi kod kojih je ne zavisno od vrste valvule za regulisanje protoka likvora (mozdana tecnost), silikonska cevcica koja cini najveci deo sistema fabricki inpregnisana antibiotikom (Codman Bactiseal antimicrobila impregnated catheter system) koji se polako otpusta sprecavajuci bakterijsku kolonizeciju sistema odnosno kasniju pojavu infekcije. Koji ce sistem biti ugradjen, pored medicinskih indikacija, zavisice i od toga ko ga placa - socijalno ili Vi. O tome je najbolje da popricate sa neurohirurgom koji ce operativno lecenje sprovesti. Komplikacija koju navodite da se dogodila kod prve operacije - infekcija sistema sa posledicnom sepsom, na zalost je standardna komplikacija ovog oblika lecenja koja, iako prisutna u malom broju slucajeva, moze biti veoma opasna ako se ne primeti na vreme. Mislim da je neophodno da Vam ponovim da alternativa u lecenju hidrocefalusa ne postoji i da je razmisljanje o tome sta je bilo ranije gubljenje dragocenog vremena za vasu majku. "Opasnost operacije" koju pominjete u smislu starosne dobi i stanja u kome je Vasa majka ne pretstavlja neki veci problem jer se bolest od koje gospodja majka boluje jednostavno takva, odnosno manifestuje se tegobama koje pomonjete: glavobolja, nesiguran hod, nemogucnost kontrole mokrenja, epi napadi, poremecaj stanja svesti ... Posavetujte se sa lekarima Vase majke, odaberite neurohirurski centar i lekara u njemu kome ce te verovati, porazgovarajte sa njim na temu komplikacija i rizika da bi umirili sebe i omogucili majci pravovremeno svrsishodno lecenje. Samim tim, i oporavak ce biti mnogo bolji i potpuniji. U svemu tome budite brzi! Srdacan pozdrav

Komentari na pitanje: #2814

    • simonovic v 11. 02. 2011.

      Devojcicami je imala operacijutumora na mozdanom stablu. Ostecena joj je motorika, deo tumora koji hirurg mije mogao da otkloni je ostao. Mene zanima posto joj je ugradjen sant (sistem za protok likvora) kada se on menja. Operisana je kada je imala 3 god a sada ima 7 god. Molim vas da mi objasnite nesto vise o tome posto nam nas neurohirurg nije nesto mnogo objasnio. Unapred vam hvala