Postovanje, u poslednjih mesec dana u obe ruke osecam stalno trnce i obamrlost. Kada se to desi, moram da spustim ruku i da je malo protresem sake i trnci nestanu. Imam 53 godine, u klimaksu sam. Klimaks podnosim tesko, osetljiva sam na promene vremena, patim od poremecaja sna. Imam 15 kg viska, /168 - 90/. Pre dve godine konstatovan diabetes II. Nisam uzimala tablete, regulisem ga ishranom. Sada je izmedju 5,8 - 6.2. Svi ostali nalazi krvi potpuno uredni. Pritisak i EKG - uredni. Napominjem da sam privatnik, da je posao vezan iskljucivo za biro i kompjuter. Traje ponekad i 18 sati dnevno i da sam pod stalnim stresom. Mozete li mi odgovoriti o cemu se radi.

    Odgovoreno: 25. 01. 2008.

    • Postovana Gospodjo, tegobe koje ste naveli (trnjenje i obamrlost u rukama), najverovatnije su posledica degenerativnih promena (okostavanja) u nivou vratne kicme sa posledicnom iritacijom nervnih korenova koji ozivcavaju ruke. Neki od faktori koji doprinose napredovanju procesa i pogorsanju tegoba su: gojaznost, polozaj u kome obavljate Vas posao (dugotajno sedenje, prinudni polozaj vrata sa isturenoscu prema napred), ranije nastali deformiteti kicme, fizicka neaktivnost sa slabljenjem misica zadnje strane vrata i ramenog pojasa, los polozaj glave i vrata prilikom spavanja (previsok ili prenizak jastuk, sto dodatno opterecuje misice vrata i ramenog pojasa da "rade" i tokom noci kada bi trebalo da se "odmaraju"). Verovatno ste primetili da se budite umorni, sa osecajem tezine, ukocenih ramena sa potiljacnom glavoboljom i bolnim cvorovima u misicima iznad i izmedju lopatica. Dijabetes tip II je trenutno od sekundarnog znacaja zbog duzine trajanja, mada dobrom regulacijom odlazete i umanjujete nastanak kasnijih komplikacija ove bolesti ukljucijuci i one koje se odnose na ostecenje nerava. Klimaktericne tegobe, poremecaj sna, prekomerna izlozenost stresu dodatno pogorsavaju situaciju u smislu daljeg smanjenja kvalitet zivota sa pojavom depresivnog raspolozenja koje moze da preraste u ozbiljniji poremecaj. Trebalo bi da se obratite neurologu koji ce Vas pregledati i zatraziti da uradite dopunske preglede u smislu pregleda vratne kicme magnetnom rezonancom (MR vratne kicme) i, zavisno od rezultata neuroloskog pregleda, EMNG (elektromioneurografski) pregled ruku. U zavislosti od rezultata dopunskih pregleda, bice potreban i pregled neurohirurga i fizijatra koji ce Vam savetovati i odgovarajucu terapiju. Da bi ste poboljsali opsti kvalitet zvota potrebno je da se takodje konsultujete i sa Vasim ginekologom kako bi Vam propisao odgovarajucu hormonsku terapiju u cilju lakseg podnosenja klimaktericnih tegoba i prevencije osteoporoze, psihijatrom u smislu resavanja problema sa snom, stalnom napetoscu i vasim reagovanem u uslvima salnog stresa, kao i sa nutricionistom ili lekarom koji se bavi ishranom kako bi se na zdrav nacin izborite sa gojaznoscu. Srdacan pozdrav.