Postovani, Obracam Vam se povodom slucaja moje majke koja je operisala neurinomu slusnog zivca (benigni tumor slusnog zivca) hirurskom metodom pre godinu i po dana u Beogradu u Visegradskoj, ali se to ponovo pojavilo na istom mestu (razmera oko 3.5 cm). Interesuje me da li ova vrsta neurinoma moze da se leci uz pomoc gama noza ili cyberknife, i ako moze, da li mozete da mi date kontakt ustanove ovde ili u inostranstvu gde se vrse takve operacije? Ako trebaju dodatne informacije, poslacu Vam. Unapred hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 25. 01. 2008.

    • bolest od koje boluje Vasa majka (recidiv neurinoma slusnog zivca) moze se leciti metodom stereotaksne radiohirurgije koja obuhvata vise tehnika medju kojima su i GammaKnife i CyberKnife. Radi se o primeni fokusiranog snopa radioaktivnog zracenja visoke energije kojim se precizno ozracuje sam tumor bez ostecenja okolnog zdravog tkiva. CyberKnife je poslednji krik tehnike u ovoj oblasti koji poseduje najbolje terapijske mogucnosti uz maksimalan konfor za pacijenta. Jedina cinjenica koja moze biti sporna je velicina odnosno precnik tumora. Po klasicnom shvatanju iz ove oblasti, gornja granica velicine odnosno precnika promena koje se mogu lece na ovaj nacin je 3cm. Medjutim, CyberKnife i tu pruza nove mogucnosti u smislu primene tzv. etapne tehnike ozracivanja koja se koristi u slucajevima tumora vecih od 3cm.

Komentari na pitanje: #2615

    • Imam istu dijagnozu, vestibularni svanom. Za sada za pracenje. Neki dr mi savjetuju pracenje, drugi hiruski zahvat. Dimenzija je 7x12mm. Zeljela bih podijeliti iskustva sa svima koji imaju ili su imali ovu bolest i voljela bih znati sto je bilo sa vasom majkom. Srdacan pozdrav!!