Postovani, ja sam se vama vec nekoliko puta obracala za savet i pomoc i naravno uvek dobijala odgovor. Ja imam probleme sa kicmom jos od 2006. God. , da ne duzim puno, isla sam na sva snimanja gde su me lekari upucivali, bar jednom ili 2x godisnje isla na fiz. Terapije u kliniku dr. M. Zotovic u beogradu, ali dolazilo je do pogorsanja i sa ls i c kicmom, dg: cervicobrachialgia l. Dex. , extirpatio cicatrix reg l4/5 l dex et evacuatio cam, discus hernia c4c5 dorsomadialis, radiculopathia c6c7 l dex, st post interhemilaminectomia l4l5 l dex, discopathia c5c6, discarthrosis cervicalis c5c7, polydiscopathia lumbalis l2s1, radiculopathia l5s1 l dex. Iz svega ovog sto sam vam napisala vidite da sam imala dve operacije ls kicme, a jos od 2007. G. Doktor koji je odradio ove dve operacije mi je indikovao oper. Zahvat na c kicmi, ali sam ja uvek odlagala tu operaciju. Medjutim u poslednje vreme se losije osecam, ispadaju mi predmeti iz desne ruke, inace imam totalnu slabost desne ruke i noge, iako radim kuci vezbe, vodim racuna o zastitnim polozajima, kada sedam, ustajem, lezem u krevet i vrlo sam po tom pitanju disciplinovani pacijent, ipak moj subjektivni osecaj je da mi se stanje s vratnom kicmom pogorsava, pa sam po nalogu neurologa i neurohirurga uradila novi neuroimidzing, mr c i ls kicme, novi emng i rezultati su sledeci: i dalje se u nivou c4-5 koji je snizen uocava degenerac. Iv diska sa hernijacijom diska dorzomedijalno paramedijalno levo sa kompresivnim efektom na medulu i nervne korenove sa leve strane. Takodje se u nivou c5-6 uocava snizenje diska sa degeneracijom diska i diskalnom hernijacijom paramedijalno dorzolateralno desno i kompresijom na desne korenove. U nivoima od l2 do l5 postoje degeneracije iv diskusa. U nivou l4-5 uocava se stanje nakon mikrodisektomije sa desne strane sa oziljnim promenama i anularnim bubrenjem diska koji intraforamino desno komprimuje desni koren l5. Svi ovi pojmovi su mi vec dobro poznati, jer mr radim vec peti put i dobro sam upoznata sa tematikom, samo me zbunjuje ovo anularno bubrenje diska, ali naravno zanima me i vase misljenje o celom ovom nalazu. Nalaz od emng-a glasi: umereno jake i hronicne lezije radixa l5 izrazenije desno, umereno jake i hronicne lezije radixa c6, 7 desno hronicnog karaktera i nalaz je lako pogorsan u odnosu na prethodni emng nalaz od 27. 11. 2009. G. (znaci aktuelne iritacije radixa c6 retke fascikulacije u relaksaciji) . Samo da vam napomenem da je nalaz iz 2009. G. Radjen pred drugu operaciju tj. Reoperaciju. Izvinjavam se, ako sam malo oduzila s iznosenjem svoga problema i unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 11. 03. 2011.
    • Poštovana,
      Uglavnom trebalo bi sa vašim doktorom da razgovarate o svim detaljima jer je on, kad vas pregleda i vidi vaše snimke, daleko merodavniji od nas. Više o ovoj problematici i svim terminima koji vas interesuju sam sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs