Postovani. Imam 24 g. I prije 2 godine dobio sam diagnozu da imam subduralni hematom na mozgu i hitno sam operiran. Dobro i brzo sam se oporavio i danas ne osjecam nikakve posljedice, nasrecu. Medutim, od razgovora sa neurokirurgom koji je radio zahvat, sam saznao da le to uzrokovano pucanjem vene u glavi, koja se u vecini slucajeva dogadja starijim osobama, starijm pijancima ili od nekog udarca koji se dogodio dosta ranije i kojeg se i sam ne mogu sjetiti dali je postojao. Posto nisam niti star, a niti konzumiram alkohol, nego dapace sam sportas, koji se bavio i jos bavi vatrpolom, uvjerem sam da je ipak u pitanju bio neki tezi udarac, sto je i sam neurokirurg zakljucio. Nadalje me zanima hocu li se ikad moci upotpunosti posvetiti sportu kojeg volim iako je to jako opasan i kontaktan sport u kojem ako nesmijem zadobiti novi udarac nemam stpo traziti. Dali cu u bilom kojem kontaktnom sportu moci nastupiti ikad? Ili cu morati to zaboraviti ili kao npr. Golman chelsea peter cheh nositi zastitnu kacigu. Zanima me vase misljenje ako ga je moruce na osnovu ovog napisanog donjeti. Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 04. 10. 2010.
    • Poštovani,
      Vi ste verovatno imali hronični subduralni hematom. Ukoliko nemate atrofiju mozga ili arahnoidalnu cistu mozga (oni se vide na ct ili mr snimku mozga) nema razloga da se ne bavite bilikojim sportom. Ako ovo imate rizik je veći. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/povrede_mozga. Htm najlakše se dolazi do njega ako iskopirate naziv sajta u google