Ovo je nalaz mog oca uradjen na magnetnoj rezonanci. Obostrano supratentorijalno vidi se nekoliko mikroishemijskih lezija bele mase. U sulkusima na konveksitetu, interhemistericno te delu pentagona vide se raspadni krvni produkti-hemosiderinski depoziti. Tursko sedlo u celini uvecanih dimenzija u okviru koga se detektuje velika ekspazivna promena maksimalnih dimenzija 43x25x28 mm koja pokazuje trend supra-i infraselarne propagacije. Supraselarne cisterne obliterisane sa kompresijom opticke hijazme i znacajnom elevacijom oba a1 segmenta karotidnih arterija. Znaci proboja dna sele, sa parcijalnom obliteracijom sfenoidalnog sinusa, nesto izrazenije desno. Promena je u kontaktu sa zidovima kavernoznih sinusa, ali bez ubedljivih znakova njihove invazije. Na postkontrastnoj studiji promena intenzivno i inhomogeno pojacava intenzitet signala. Kranijalne parije tumora izmenjenog signala u okviru moguce intratumorske hemoragije. Mra. Znaci difuznog spazma cerebralnih arterija. Oba a1 segmenta potisnuta kranijalno opisanom intraselarnom ekspanzijom. Sifoni ica dolocirani lateralno. U visini acoa vidi se manja ovalna promena precnika 2. 5mm kojaje suspektna na aneurizmu. Preporucena je operacija makroadenoma hipofize u beogradu. Molim vas dajte mi vase misljenje jer mi je otac otpusten na kucno lecenje, inace on ima 63 god.

    Odgovoreno: 04. 10. 2010.
    • Poštovana,
      Odluku je teško doneti samo na osnovu opisa snimka. Opisana promena najviše liči na veliki tumor koji je počeo rasti iz žledne mozga (hipofize) i on prvši pritisak na živce za vid i arterije mozga, a i krvario je. U ovakvim slučajevima se preporučuje operacija nakon detaljne endokrinološke obrade. Preporučeni način operacije i rizici se mogu objasniti tek nakon uvida u snimke i nalaze. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu
      http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/tumori_mozga. Htm najlakše se dolazi do njega ako iskopirate naziv sajta u google