U decembru prosle godine posle teniskog treninga imao sam blage bolove u ledjima. Jutro posle toga dobio sam bolove u predelu leve zadnjice. Odradio sam mri i ustanovljen je 3. 1 mm l5s1 disc protruzija. Poslali su me na fizikalnu terapiju i ona mi je uklonila bolove u ledjima ali ne i bol u zadnjici. Bol u u zadnjici se prikazuje samo pri istezanju zadnje loze i izlasku is kola i ustajanju sa stolice. Posle toga sam primio 3 epidural steroid injection u toku ovog leta po 2 nedelje izmedju svake. One su pomogle u prvih nekoliko nedelja sa isijasom ali posle se bol vratio ali ga sada mogu 100% kontrolisati ako popijem nekoliko ibuprofena svakog jutra. Bol se vraca ako sedim duze od 5 minuta iako popijem ibuprofen. Video sam neurohirurga i on mi je rekao da nisam kandidat za operaciju i da treba bolovi da me prestanu kompletno u roku od godinu dana (90% sanse) . Istezem se 3 puta dnevno i radim vezbe za ledja svako vece. (genetski su mi misici jako kratki, da li je to mozda razlog sporog oporavka?) moje pitanje je koliko dugo trbea da cekam do ponovnog razmatranja operacije ako bol ne prodje? Da li je microdiscectomy dobra opcija? Ako ne, koja je najbolja? Drugo, da li svakodnevno uzimanje male doze ibuprofena moze uticati lose na kicmu na duze staze? (kazu da smanjuje reprodukciju kolagena) ako da koji bi mi ste lek preporucili? Moj glavni problem je to so sam student i ne mogu se skoncetrisati kad ucim u sedecem polozaju od bolova. Takodje jedva izdrzim ponekad predavanje od 75 minuta, a cim ustanem posle 5 sekundi sve je ok. Vec 9 meseci ne treniram, ponekad se malo rastrcim igrajuci fudbal sa drugovima bez bolova. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 28. 09. 2010.
    • Poštovani,
      Tek nakon pregleda vas i vaših snimaka se može reći da li je opisana diskus hernija za operaciju ili ne i da li možda treba da ponovite mr snimak, budući da vam tegobe nisu manje. Svakodnevno uzimanje ibuprofena 1 godinu nije dobro rešenje. Inače operacija diska je minimalno invazivna i rutinska. Druga opcija je ponavljanje fizikalnog lečenja. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu
      http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm najlakše se dolazi do njega ako iskopirate naziv sajta u google