Postovani, imam 28 god i moj problem je sledeci: poslednjih 6 meseci osecam bol duz leve noge, s tim da poslednja 3 meseca nisam u mogucnosti da stojim ili hodam duze od 5 min zbog izuzetnog bola ispod potkolenice. Nikakvi analgetici nisu pomogli. Poslednjih mesec dana ne mogu normalno da stanem na levo stopalo i ne mogu pomeram prste na levoj nozi, ako hodam levo stopalo skroz iskrivim prema unutrasnjosti i oslanjam se samo na spoljasnju stranu stopala. Lazarevic pozitivan na 30 stepeni i nisam u mogucnosti da hodam na prstima ili petama (sto se tice peta ne mogu da hodam zbog izuzetnog bola ispod potkolenice) . Nalaz mri: hiperkifoza torakalne kicme, ispravljena lumbalna lordoza sa umereno izrazenom sinistroskoliozom. Od l1-2 do l3-4 je sve u redu osim sto su levi forameni ekstraneuralno suzeni. L-5 pocetno anularno bubrenje iv diska i obodna spondilofitoza, lako imprimuje duralnu vrecu uz umerenu stenozu kanala. Forameni suzeni obostrano u ekstraneuralnom segmentu, vise levo. L5-s1 prostor snizen, naspramne pokrovne ploce degenerisane uz obodnu spondilofitozu. Disk degenerisan sa paramedijalnom protruzijom levo, koja komprimuje oba s1 korena u nivou ishodista uz relativnu stenozu kanala ap-dijametar 10mm. Forameni ekstraneuralno suzeni obostrano. Zakljucak-disk osteofit kompleks na l5-s1 nivou uz kompresiju oba s1 korena i relativnu stenozu kanala. Nalaz emng je laesio neuronalis l5-s1 sin. Gradus majoris-gradus moderati, laesio neuronalis l4 sin. Et s1 dex. Gradus intermedii. Neurohirurg je napisao: dg. Lumboischiagia 1. Sin. Radiculopathya l5. S1 sin. Paresis n. Peronei et n. Tibialis sin div l5-s1 susp. I predlozio fizikalni tretman. Moje pitanje je, na osnovu svega sto sam vam napisala, da li mislite da je fizikalna terapija dovoljna, tj. Da li je zakljucak tj. Misljenje mog neurohirurga u redu, i da li mozda treba da potrazim i drugo misljenje. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 10. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Iz vašeg opisa je jasno samo da je potreban pregled neurohirurga. Specijalista koji pregleda vas i vidi vaše snimke znam mnogo više od ovih nekoliko redova koje ste napisali. Očigledno da kod vas postoji oštećenje korena nerava za levoj nozi. Pitanje je da li je to oštećenje izazvano pritiskom nekih patoloških struktura i ako jeste da li je potrebna operacija (za odluku o ovome potreban je pregled vas i vaših snimaka) . Više o ovoj temi sam pisao na sajtu
      http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm najlakše se dolazi do njega ako iskopirate naziv sajta u google