Postovani, moja sestra je zbog glavobolja i povracanja primljena na neurologiju u beogradu. Na ct je ustanovljen tumor na mozgu i vrlo brzo je usledio hirurski zahvat. Juce je otpustena kuci sa sledecim nalazom: dg: tu cerebri reg. Frontalis parasagitalis lat. Dex. C71 ph: glioblastoma multiforme who gradus 4 op: croniotomia osteoplastica reg. Frontalis parasagitalis lat. Dex. Extirpatio tu reg. Eiusdem mri je pre operacije potvrdio postojanje tumora velicine 60 mm frontalno parasagitalno desno koji se propagira na gornji frontalni i cingulatni girus, vrsi kompresiju korpusa kalozuma, ali bez znakova infiltracije istog. Postoperativni ct pregled mozga pokazao samo umerene postoperativne promene bez znakova ostataka tumora. Dalje je preporucena zracna i hemioterapija. Po operaciji isecak je poslat u svajcrsku na analizu i sestra je usla u klinicku studiju emd 121974-011 i trenutno joj pripremaju blokove terapija (temozolomid sa pridruzenom radioterapijom koja se nastavlja samo primenom temozolomidom) . Iz navedenog vidite o kakvoj vrsti tumora se radi. Zabrinut zbog ove situacije i prognoze daljeg zivota molim vas za komentar terapiju temozolomidom. Istovremeno sam na vise internet stranica nasao podatke o metabolik terapiji (vitamin b-17, amigdalin i sl.) . Nabavka amagdilina mi ne predstavlja problem ali se plasim, jer shvatam da je u pitanju alternativa, da ne naskodimo zdavlju sestre te vas molim i za kratak komentar ove terapije. Zahvalan na vasem odgovoru dragan zivotic

    Odgovoreno: 30. 08. 2010.
    • Poštovani,
      Planirana terapija vaše sestre je ono što danas predstavlja optimum u lečenju ovakvih tumora. Pored ovoga postoji još puno alternativnih pokušaja lečenja o čijim rezultatima postoje nedovoljno jasni pokazatelji. Ukoliko verujete baš u opisanu terapiju posavetujte se sa ordinirajućim lekarom.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #67277

    • Moj brat ima problem sa tumorom na mozgu, mislim da je gradus 4. Rekli su mu da nema mesta operaciji, da li je to tacno. Hemoterapija je bila ccnu tablete. Rekli su mu da temodal hemoterapija kod nas nije registrovana. Da li je to tacno i gde se ona moze nabaviti ukoliko dodje do ponovnog tretmana