Postovani doktore, bolest je zapocela pre 6 meseci spontanim bolom u sredini leve natkolenice koji se vremenom sirio ushodno i nishodno i jacao na intenzitetu, da bi sada bol bio u celoj nozi i lumbalnoj kicmi koji me onemogucava u hodu i ostalim kretnjama. U pomenutoj lokalizaciji osecam vrlo jaku bol. U februaru, ove godine, kada se javila ova bol, imao sam zeludacne tegobe, zbog cega sam lezao u bolnici u novom pazaru gde sam internisticki ispitan i izmedju ostalog mri-om potvrdi hernia disci l4 l5 i l5 s1. Takodje sam lecen i u sarajevu. Dijagnoza kod otpusta je glasila: radiculopathia 1/s lateris dextri stenosis canalis spinalis i. V. L4 l5 hernia disci i. V. L4-l5 plyneuropathia diabetica diabetes mellitus tip 2 rtg vratne kicme: upucuje na blazu sinistrikonveksnu skoliozu uz premostenje sulkusa art. Vertebralis na c1 kraljesku uz degenerativne promene po tipu def. Spondiloze. Ct i/s kicme: upucuje na stenozu spinalnog kanala nivoa l4 l5 uz herniju i. V. L4 l5 dorzomedijalno i desno koja se diskretno kompresivno ponasa propagira intraforaminalno, te suzava neuralni foramen sa desne strane. Sada se bol prosirio i na desnu nogu. Nadam se da sam vam dao dovoljno podataka da biste mogli da mi date vase strucno misljenje. Unapred hvala. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 15. 08. 2010.
    • Poštovani,
      Nažalost nekoliko redova ne može da zameni detaljan pregled vas i vaših snimaka. Potrebno je na osnovu njih doneti odluku da li su bolovi izazvani pritskom na nerv, kojeg tipa je pritisak i kakvo lečenje bi smo preporučili. Kod dijabetičara je često bol uzrokovan promenama u nervima i često se leči bez operacije. Postoje različiti protkoli lečenja. Više o lečenju bola u kičmi sa pisao na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm, a više o lečenju bola na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/hirurgija_bola. Htm