Postovani, molim vas da mi pomognete i objasnite sledecu dijagnozu koja je u petak postavljena mojoj mami. Nakon duzeg perioda glavobolja i nekoliko padova, u petak je uradjena magnetna razonanca. Moja mama je 1943. God, boluje od trombocitopenije vec 10 godina, uklonjena joj je zuc pre 4 godine (to vam pisem kao stanje koje traje) . Magnetna rezonanca je pokazala da temporo-okcipitoparietalno desno postoji tu lezija bisagastog izgleda dimenzija 38x24x34mm okruzena znacajnim perilezionim edemom koji se siri i u belu i u sivu masu subkortikalno i duboko u regiju bazalnih ganglija. U t1w tu lezija je miksanog is a postkontrasno se izdasno imbibira privferno dok centralno u manjoj meri. Ventrikuli su potisnuti kontralateralno. Infratentorijalno nalaz je uredan. Zakljucak- tu cerebri temporo-okcipito-parietalis l. Dex (najverovatnije se radi o gbm) . Na pregledu u urgentnom centru u beogradu konstatovano je da je: svesna, komunikativna, orijentisana, eupnoicna, afrbilna. Na ge i de znaci lakse levostrane slabosti. Tri razlicita neurohirurga su rekla da mora operisati. Najljubaznije vas molim da mi objasnite sta sve ovo znaci, jer nista ne razumem. Prosto zelim da se pripremim i da razumem o cemu se radi. Unapred vam se zahvaljujem, ljubica

    Odgovoreno: 15. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Već imate mišljenje 3 hirurga. Snimak prikazuje tumor i verovatno postoji indikacija da se operiše (to najbolje znaju oni koji su pregledali mamu i snimke) . Sa hirurgom koji bude operisao ćete pričati o rizicima operacije. Nakon operacije će se pregledati isečak tumora i na osnovu toga i drugih prognostičkih parametara dati mišljenje o daljem lečenju i prognoza. Radiolog se izjasnio da se verovatno radi o gliomu i o tome više možete pročitati na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/tumori_mozga. Htm