Poštovani profesore, posle hodanja, nakon desetak minuta, osećam bolove u listu leve noge koji se posle širi prema butini. Blago mi utrne palac na istoj nozi i prst do njega. Nakon toga moram sesti ili čučnuti i bolovi prestaju. Dok sedim i ležim bolove nemam. Bolove u predelu kičme nemam. Zaključak sa mr kičme: na l4-5 nivou anulsarna ruptura sa kompromitacijom oba l5 radiksa; na istom nivou dodatna kompresija odstupa levog l5 korena ekstraduralnom cističnom promenom koja dif. Dg na prvom mestu odgovara sinovijalnoj cisti levog fasetnog zgloba (manje verovatno cista ligamenta ili sekvestar); disk-osteofit kompleks na l-5-s1 nivou sa kompromitacijom ostupa oba s1 korena bez stenoze kanala. O čemu se zapravo radi? Koliko mogu da postignem u lečenju konzervativnom metodom i u čemu bi se ona sastojala? Čega treba da se čuvam i šta ne bih smeo raditi? S poštovanjem. Milan

    Odgovoreno: 24. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Po ovome što ste napisali reklo bi se da potoji pritsak na koren živca l5 koji dovodi do simptoma koji opisujete. Taj pritisak je najveći kod vas kad hodate pa otuda tada nastaju simptom. Pritisak čine diskus hernija od napred i cista od nazad. Neurohirurg odlučuje da li da savetuje operaciju ili ne. Za to je potrebno da se vidi sam snimak i proceni tip ciste i šansa da se pritisak smanji bez operacije. U tom slučaju lečenje preuzimaju fizijatri, pa pitanja o načinu života i rezultatima fizikalnog lečenja postavite njima. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu
      http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm