Poštovani, problem postoji od 25. 06. 2010. Kada sam dobio jake bolove u gornjem delu leve butine pa niz nogu-butinu na mišić (list) , pa po levoj strani stopala, prst malići domalog (trnjenje) . Javio sam se spec. Fizijatru-reumatologu koji je dao dijagnozu dg. Lumboischialgia lateris sin. Discus hernia l5-s1 suspekta. Hod se odvija uz diskretno hramanje na levoj nozi. Hod na petama i prstima izvodljiv. Antefleksija trupa na -35cm provocira bol u levom gluteusi i potkolenici. Lazarevićev test levo pozitivan na cc 55-60 stepeni. Ahilov refleks levo ugašen. Nema ispada u motorici i senzibilitetu. Nalaz na kukovima uredan. Nakon terapije (ketonal n+ohb12 n, lemod solu a 40mg, od tableta myolastan i ketonal forte) nakon dva dana bolovi su se smanjili i mogao sam da se krećem i sedim duže vreme, što do tada nije bilo izvodljivo. Na kontroli 5. 07. Razlika je u lazarevićev test cc 60-70 stepeni, hod na prstima leve noge otežan- leva peta pri osloncu na prste lako propada. Da bi na kontroli 15. 07. Hod na prstima moguć bez popuštanja mišića inervisanih od n. Tibialisa. Doktor mi je preporučio nuklearnu magnetnu rezonancu što sam i uradio (slika) . Voleo bih da mi dr- neurolog ili neurohirurg protumači ovaj snimak. Problem je što postoje još dva snimka koja nisam mogao da pošaljem, ali se nadam da je ovo dovoljno. Hvala.

    Odgovoreno: 17. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Uz ogradu da vas nisam pregledao i video ostale snimke mogu vam reći: snimak koji ste poslali prikazuje iskliznuće dela diska (diskus herniju) izmedju 5. Slabinskog i prvog krstačnog pršlejna (l5-s1) , kao što je fizijatar predpotavio. Ovaj komad diska vrši pritisak na koren nerva što izaziva bol, utrnulost i slabost ahilovog refleksa. Suština lečenja je da se ovaj deo "udalji" od korena nerva. To se postiže fizikalnim metodama i/ili operacijom. Operacija se preporučuje ukoliko postoje teža neurološka oštećenja (to je kod vas nije slučaj za sada) ili ukoliko intenzivan bol traje duže od 6 nedelja bez tendencije poboljšanja (ni ovo nije slučaj još kod vas) . Potrebno je pratiti vaše stanje i za sada preduzeti mere fizikalne terapije. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm