Poštovani, 4 jula me pred zoru probudio oštar bol u predelu krsta koji se spuštao niz levu nogu sa strane do potkolene jame. Od tada imam sa kraćim poboljšanjima tegobe tog tipa. Uzimam deksazon, ohb12 i diklofen intramuskularno i rečeno mi je da sa tom terapijom nastavim još 10 dana, a oposle toga fizikalna terapija. Šaljem vam rezultate magnetne rezonance i molim za savet. Da li je ovo stanje ozbiljno i da li može uznapredovati i dovesti do potrebe za hirurškom intervencijom. Hvala!!!! Mr pregled lumbosakralnog dele kičmenog stuba nalaz: pregled rađen sagitalno u t1w/flair, t1w/se pre i postkontrastno, t2/frfse, stir sekvencama i aksijalno kroz iv prostore l3-l4, l4-l5 i l5-s1 u t2w/frfse i aksijalno u t1w/se pre i postkontrastno u nivou iv prostora l3-l4. Ispravljena lumbalna lordoza i umerenog stepena sinistrokonveksna skolioza sa temenom u nivou korpusa l3-l4. Pršljenska tela očuvanog visinskog promera, bez dislokacije, degenerativno izmenjena, kao i apofizni zglobovi. Znaci subhondralne skleroze pokrovnih ploča iv prostora l5-s1 po tipu modic ii. Manje šmorlove hernije na pokrovnim pločama th11, th12, l1, l4 i l5. Lako snižen visinski promer iv prostora l4-l5, a iv diskusi nivoa l4-l5 i l5-s1 degenerativno izmenjeni. U nivou iv prostora l3-l4 vidi se sveža izražena protruzija diskusa lateralno levo, kompresivna na foraminalni istostrani radiks. U nivou iv prostora l4-l5 manja subligamentarna protruzija diska dorzo i paramedijalno desno, lako se utiskuje u prednju površinu duralne vreće i po desnoj strani, ali bez diskoradikularnog konflikta. Radiks foraminalno desno iritiran osteofitom apofiznog zgloba. U nivou iv prostora l5-s1 subligamentarna protruzija diskusa dorzo, paramedijalno i lateralno levo, iritira radiks foraminalno levo i u kontaktu je sa radiksima u lateralnim recesusima. Radiks foraminalno levo dodatno iritiran osteofitom apofiznog zgloba. Konus medularis se završava na nivou korpusa l2 i ne pokazuje patološke izmene is. Postkontrastno se ne vide patološka pojačanja is. Zaključak: sveža izražena protruzija iv diskusa levo u nivou l3-l4, kompresivna na levi foraminalni radiks, manje subligamentarne protruzije diskusa nivoa l4-l5, a u nivou l5-s1, posledično iritira radiks foraminalno levo i u kontaktu je sa radiksima u lateralnim recesusima. Degenerativne promene ls dela kičmenog stuba.

    Odgovoreno: 17. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Opis snimka koji ste poslali govori da kod vas postoje degenerativne promene na diskovima uz vodeći nivo l3-l4, gde postoji iskliznuće diska l3-l4 koje je verovatno dovelo do pritiska na koren živca što izaziva bol. U ovoj fazi se odlučujemo na operativno odstranjenje diska samo ukoliko postoje značajni neurološki deficiti u vidu slabosti noge. Hirurška intervencija diksus hernije se najčešće vrši ako dodje do ovoga ili ukoliko bol ne prolazi ni nakon svih metoda fizijkalne terapije i terapije bola. Za bilo kakvo preciznije mišljenje morao bih pregledati vas i snimke. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu
      http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/diskus_hernija. Htm