Postovani doktore, imam dijete uzrasta 15 mijeseci, radio sam sve pretrage, radi preporuke dijecijeg pedijatra zato sto dijevojcica nece da hoda. Sve sam nalaze uradio i svi su nalazi uredni, cak je se islo i na fizikalne tarapije i doktori su zadovoljni, medzutim trebao je se uraditi i nalaz mr (magnetna rezonansa) . Nalaz je pokazao da ima arahnoidalna cista u predijelu zadnjoj lobanskoj jami velicine 29mmx76x22mm. Molimo odgovor sto prije koliko je ta cista opasna i kakve su poslijedice. . S postovanjem. . .

    Odgovoreno: 03. 07. 2010.
    • Poštovani,
      Cista na tom mestu je nakupina likvora koji normalno cirkuliše oko mozga i unutar njega. Postavlja se pitanje kako se ona stvorila i da li vrši pritisak na okolni mozak. Najčešći razlozi njenog stvaranja su defekt mozga prilikom njegovog razvoja. Ukoliko se ne radi o funkcinalno važnim delovima mozga ovo se uglavnom ne odražava na funkcije čoveka. Čak i cista koja u početku ne daje smetnje može vremenom početi rasti i pritiskati okolne delove mozga kada se mora operisati. Uglavnom velika većina arahnoidalnih cista ne stvara nikakve probleme. Da li je to slučaj kod vašeg deteta može reći samo neurohirurg koji je pregledao dete i snimke. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu http: //www. Neurohirurgija. In. Rs/urodjene_bolesti_ns. Htm