Poštovani, imam užase glavobolje, bolove u vratu i ramenima i prateće pojave koja prate ms, od kojeg bolujem zvanično godinu dana. Napisaću vam samo zaključke magnetne rezonance endokranijuma i cervikalnog dela kičme, koji su rađeni juna ove godine, a poređeni su sa prethodnim nalazom, koji je rađen novembra prošle godine. Zaključak: multiple lezije demijelinacione geneze supratentorijalne bele mase. Visoko suspektna lezija iste geneze u ponsu. Reduktivne promene srednjeg stepena. Progresija degenerativnih promena vratnog dela kičme novonastala ekstruzija iv diska na nivou c4-5 medilateralno desno uz apsolutnu stenozu spinalnog kanala. Ekstruzija c5-6 iv diska mediolateralno desno sa apsolutnom stenozom kanala i potiskivanjem kičmene moždine, bez znakova mijelopatije. Široka protruzija c6-7 iv diska superpronirani mali separisani fragment diska na ulazu u levi iv foramen, bez signifikantne stenoze kanala i kompromitacije kičmene moždine. Moje pitanje je šta biste mi savetovali u vezi vratnog (cervikalnog) dela kičme? I da dodam da sam na interferonu 6 meseci. Pozdrav, radmila

    Odgovoreno: 18. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Odluka da li operisati pacijenta sa vašim tegobama, koji pored vratnog diska boluje i od sm, nije laka. Ipak ne znači da sm isključuje svaku operaciju uklanjanja pritiska na koren živca. Da je baš ovo uzrok vaših tegoba treba da potvrdi neurohirurga na osnovu detaljnog pregleda vas i vaših snimaka, te dodatnih snimanja. Opis snimka ovde igra najmanju ulogu. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs.