Molim mišljenje neurohirurga na dole navedeni nalaz: mr pregled lumbosakralnog segmenta kičmenog stuba: l5-s1 iv prostor je lako snižen, donja pokrovna ploča l5 iregularna, umereno izraženi spondilofiti i fasetna artroza. Iv disk je desikativno degenerisan. Disk ne komprimuje duralnu vreću niti ishodište s1 radiksa. Iv forameni ekstraneuralno suženi. L4-l5 iv prostor je održane visine, umereno izraženi spondilofiti i znaci fasetne artroze. Disk degenerativno izmenjen pokazuje anularno bubrenje koje ostvaruje kontakt sa oba l5 radiksa u nivou ishodišta, bez značajne stenoze spinalnog kanala. Iv forameni su ekstraneuralno suženi. U regioni sakruma nekoliko manjih periradikularnih cista. Zaključak: diskartroza l5-s1 nivoa, bez značajnih kompresivnih manifestacija. Diskartroza l4-5 nivoa, diskoradikularni kontakt sa oba l5 radiksa. Duralna vreća nije komprimovana.

    Odgovoreno: 19. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Za utvrdjivanja razloga vaših tegoba i planiranje lečenja opis magnetne rezonance je manje važan. Mogo više informacija se dobija pregledom vas i vaših snimaka. Sam opis kod vas ukazuje na početne degenerativne promene pršljenova i diskova i to u većini slučajeva ne zahtev operativno lečenje. Najbolji savet će vam ipak dati onaj ko vidi vaše snimke i sazna o vašim tegobama. Više o ovoj temi sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs