Postovani, zelio bih da mi date savjet u vezi sa mojim nalazima ct-a i mr-a, i sta biste vi predlozili. Ct: pokazuje smorlovu herniju l3 lijevo sa redukovanim kk. Dijametrom korpusa l3. Na nivou l3-l4 intraforamionalna hernija diska lijevo, hernija diska l4-l5 siroko posteriorno, a na l5-s1 intraforomonalan hernija diska desno. Mr: reducirana je lumbalna lordoza. Svi iv diskovi lumbalnog segmenta su degenerativno izmijenjeni, sa fokalnom anularnom impresijom degenerisanog diska-medijalno, bez signifikantne disk hernijacije. U predjelu diska l3-na kranijalnoj strani smorlova hernija. Spinalni kanal bez stenoze ili kompresivnih manifestacija. Zelim samo da dodam da na starom nalazu (od p[rije 3 godine) ct i mr nije nadjena smorlova hernija iako govore da je to urodjeno, i oba nalaza su pokazivala 3 diskus hernije! Unaprijed zahvalna vasem odgovoru!

    Odgovoreno: 18. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Većina diskus hernija ne zahteva oparaciju. Procena najmanje zavisi od opisa snimaka. Posetite neurohirurga i on će na osnovu pregleda vas i vaših snimaka doneti odluku. Smorlove hernije ne vrše pritisak na živce one su samo znak degeneracije segmenta diska. Više o ovoj patologiji sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs