Ljubiša savović, 55. Godina - bol u šaci simptomi: • već četiri godine neprestalno me boli i peče lijeva šaka. Svi prsti su dosta utrnuli i imaju slabju motoriku. • nemam drugih bolova. Nikad me nije boljela kičma. • cijela lijeva strana tijela je malo suvlja od desne. • emng nalazi ne pokazuju veće probleme. Naučio sam živjeti sa bolom i nastavljam sa sportskim aktivnostima – plivanje i tenis. Pokušao skoro sve medicinske i alternativne oblike liječenja osim hirurški zahvat. Zaključak zadnjeg mr nalaza mozga i kičmenenog stuba • cirkumferentna “tvrda” protruzija c5-6 iv diska, najprominentnija dorzolateralno lijevo, sa apsolutnom spinalnom stenozom (6, 5mm) i umjerenom kompresijom medule. • hronificirana kompresivna mijelomalacija u nivou c5-6 segmenta (kk ekstenzija patološkog intramedularnog signala preko 15mm, predominantno lijevo) – vodeći nivo, simptomatska lezija. • cirkumferentna “tvrda” protruzija c6-c7 iv diska, najprominentnija paramedijalno desno, sa apsolutnom spinalnom stenozom (7, 5mm) , bez medulrne kompresije – drugostepeni nivo. • cirkumferentni spondilogeni bulging c4-5 i c3-4 iv diskova, sa umjerenom spinalnom stenozom (9-9, 5mm) . • na th segmentu nema signifikantnih patoloških promjena. • diskretna cirkumferentna protruzija l4-5 iv diska, bez kompresivnog efekta i bez radikularne kompromitacije. • mala forminalna protruzija l3-4 iv diska na lijevoj strani, bez kompresivnog efekta, djelimični disko-radikularni kontakt sa lijevim l3 radiksom, bez spinalne stenoze. • bulging diskopatija l2-3, bez spinalne stenoze. Bez manifestnih patoloških promjena u moždanom parenhimu. Da li možete pomioći?

    Odgovoreno: 06. 06. 2010.
    • Poštovani,
      Mogu vam pomoći savetom da obavezno odete neurohirurgu da vas pregleda. Kod vas, zbog degenerativnih bolesti u vratnoj kičmi, postoji pritisak na korene živaca zbog čega imate probleme u šaci (malo čudi da je normalan emng?) . Pored toga postoji i pritisak na kičmenu moždinu u kojoj postoje prmene. Ovo bi moglo ispoljiti najviše za slabošću nogu. Ukoliko vam neurohirurg bude savetovao operaciju vratnog diska znajte da se radi o rutinaskoj operaciji. Više o ovoj bolesti sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs na strani diskus hernija.