Postovani doktore! Jos od 2007. God. Imam problema sa stopalima od kada su poceli bolovi /najvise u petama/a kasnije se pojavilo i trnjenje itd. (napominjem da sam 10 godina radio kao profesionalni brusac /u italiji/i da sam uglavnom svo radno vreme provodio na nogama u najjeftinijim radnim cipelama i uvek u istom polozaju) . Kada sam godinu dana posle otisao kod neurohirurga i uradio test emg, on je konstatovao sindrom "tarsal tunnel" i rekao mi da pocnem nositi ortopedske uloske u cipelama a ako oni ne pomognu, moracu da izvrsim operaciju. Poceo sam da nosim te uloske i malo mi olaksavaju hod ali ipak jos uvek imam parestesie u nogama. Moje pitanje je sledece: dali se nekom terapijom masaze/ili bilo kojom drugom/ moze doci do konacnog izlecenja, ili je operacija neizbezna i kakvi su rezultati oporavka? (jako bih zeleo da izbegnem tu operaciju) . Ocekujem brzi i iskren odgovor. Unapred vam hvala!

    Odgovoreno: 24. 05. 2010.
    • Poštovani,
      Konzervativnim lečenje ovog sindroma se bave fizijatri. Operacija je rutinska i veoma efiksana ukoliko je indikacija prava, tj. Ukoliko vaše tegobe potiču zaista od pritiska na nerv. Za postavljanje indikacije je najvažniji pregled. Najbolje se obratiti neurohirurgu koji se bavi operacijama na nervima. Više o problematici vezanoj za nerve sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs