Postovani, imam velikh problema sa donjim dijelom kicme. Posebno je primjetno rapidno pogorsanje stanja u posljednjih petnaestak mjeseci. Bolovi su svakodnevni i stalni, spustaju se iz lumbalno-sakralnog dijela niz kuk pa potom niz noge, posebno lijevu nogu. Bol je prisutan i pri sjedenju i pri lezanju ali je najgore kod stajanja koje postaje nepodnosljivo bolno vec nakon par minuta. Prije desetak dana uradio sam mr test i cini se da je u pitanju diskus hernija, i to u tri nivoa. Izgleda da se stvari odvijaju u pravcu operativnog zahvata. U tom smislu zamolio bih vas da procitate slijedeci examination report magnetne rezonanse i da prenesete vase misljenje o narednim koracima, posebno u pogledu operativnog zahvata. Prije svega bih volio hznati da li je potreban zahvat na sva tri diska ili mozda na samo jednom ili dva. Da li bi bio jedan rez ili vise. . . Dakle, nalaz glasi: mr ls kicme - examination report uradjeni su t1w/t2w sagitalni tomogrami lumbosakralne kicme od th11 do sakruma i t2w aksijalni tomogrami na nivou l3-4, l4-5 i l5-s1 iv prostora. Lumbalna lordoza je ispravljena. Nema znakova frakture ni infiltracije prsljenskih tijela snimljenog segmenta. L5 prsljensko tijelo je pomjereno straga u odnosu na s1 za 10 mm – spondilolisteza gradus 1. Na l3-5 se vide retrokorporalni osteofiti. Uz pokrovne ploce l2 i l3 se vide manje schmorll-ove hernije. U l3 i s1 segmentu se videt1w/t2w hiperintenzne promjene koje odgovaraju hemangiomima promjera do 7, 5 mm. Iv prostor l5-s1 i umjereno l4-5 su suzeni, pokrovne ploce l5 i s1 pokazuju degenerativne promjene tipa modic i/ii, iv diskusi na nivou l4-5 i l5-s1 su degenerativno-desikativno izmijenjeni. Conus medullaris se zavrsava na nivou th12-l1 iv prostora, u duralnoj vreci se ne vide patoloske promjene. Na nivou l3-4 se uoocava bubrenje diska koji nalijeze na prednji aspekt duralne vrece. Ap dijametar spinalnog kanala je 10, 5 mm. Oba iv. Foramena su slobodna. Na nivou l4-5 se uocava ruptura anulus fibrozusa, anularno bubrenje diska superponirano sa sirom dorzalnom protruzijom diska koji komprimuje prednji aspekt duralne vrece i ishodiste desnog l5 radiksa. Ap dijametar spinalnog kanala je 10 mm. Obostrano foraminalno redukcija perineuralne masti desno diskoradikularni, a lijevo osteoradikularni kontakt sa l4 radiksima. Na nivou l5-s1 spondilolisteza gradus 1, ruptura anulus fibrozusa, horizontalizacija iv. Foramena, siroka dorzalna i desnostrana foraminalna za oko 9, 5 mm kaudalno migrirajuca protruzija diska koji foraminalno desno ostvaruje diskoradikularni kontakt sa l5 radiksom. Ap dijametar spinalnog kanala je 20, 5 mm. Foraminalno lijevo osteodiskoradikularna kompromitacija l5 radiksa. Zakljucak: 1. Na nivou l5-s1 spondiloisteza gradus 1, ruptura anulus fibrozusa, siroka dorzalna i desnostrana foraminalna kaudalno migrirajuca protruzija diska, horizontalizacija iv. Foramena, foraminalno lijevo osteodiskoradikularna kompromitacija l5 radiksa, foraminalno desno osteodiskoradikularni kontakt sa l5 radiksom, nema stenoze spinalnog kanala. 2. Na nivou l4-5 ruptura anulus fibrozusa, anularno bubrenje superponirano sa sirom dorzalnom protruzijom diska koji komprimuje duralnu vrecu na mjestu ishodista desnog l5 radiksa, relativna stenoza spinalnog kanala, foraminalno desno diskoradikularni kontakt, a lijevo osteoradikularni kontakt sa l4 radiksima. 3. Na nivou l3-4 bubrenje diska koji nalijeze na prednji aspekt duralne vrece. Relativna stenoza spinalnog kanala. Dakle, ovo je bio doslovni prepis nalaza. Hvala vam unapred. Mišo

    Odgovoreno: 27. 04. 2010.
    • Poštovani,
      U vašem slučaju je potrebno videti da li je hernijacija diska i nestabilnost koju imate na nivou l5-s1 značajnog stepena da bi zahtevalo operaciju. Iz opisa koji ste posalali rekao bih da ostali nivoi ne zahtevaju operativno lečenje. Ipak odluka da li je potrebna operacija i kojih nivoa se donosi tek nakon pregleda vas i snimaka, te dodatnih ispitivanja (npr emg,. . .) . Ovo je rutinska stvar za većinu neurohirurga. Više o ovoj bolesti sam pisao na stranama www. Neurohirurgija. In. Rs
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #59691

    • Poštovanje, moja dijagnoza je Extrsuio disci L5/S1 ekstruzija na nivou L5/S1 parasagitalno desno sa stenozom spinalnog kanala (AP dijametar 5mm). Disk protruzija na nivou L4/L5. Predlažu mi operaciju, šta Vi mislite? Hvala na odgovoru.

    • postovani imam problem so kicmata spored napravena MR na L-S na rbet vo standardni Spondiloartozni promeni so poizrazena ventralna osteoidna proliferacija na distalnite nivoi.Na nivoto L5-S1 se prati paramedijalna protruzija na diskot vo desno i znaci na anularna fisura. Degeneracija na diskot so diskus hernia od dorzomediolateralen tip se sledi na nivoto L4-L5 . Subhondralna degeneracija na superiornite disklani povrsini od prslenskite tela L2 i L3 od ventralen aspekt . Spinalen kanal so uredna sirocina. Ova e izvestaj od MR i dva meseca imam bolki ,vi se molam za sovet .