Postovani doktore, moj sin je pre dve godine imao povredu kicme. Tada je imao 11, 5 god. Lezao je na neurohirurgiji i otpusten je sa dg fractura compressiva l2 s 32. 0. Posto je i pored fizikalne terapije imao stalne bolove uraden je mr nakon pet meseci. Zakljucak je bio: pocetna anularna bubrenja l4-5 i l5-s1 iv diska iritiraju inztraforaminalno oba l4 i l5 radiksa. Nesignifikantna anularna bubrenja na l1-4 nivoa. Nastavio je sa fizikalnim terapijama i nakon godinu dana ponovljen je mr pregled. Dg: pocetna anularna bubrenja l4-5 i l5-s1 iv nivoa, bez stenoze spinalnog kanala, uz intraforaminalne iritacije l4 i l5 radiksa sa desne strane. Korpus l2 na sagitalnim i koronalnim presecima leptirastog oblika, snizenog kraniokaudalnog dijametra u centralnom deluza oko 50% ; amularna bubrenja l4-l5-s1 iv diska ostvaruju intraforaminalni kontakt sa desnim l4 i l5 radiksima. Lekar je savetovao oslobadanje od nastave fizickog, vezbanje kod kuce i plivanje. Uglavnom se toga i pridrzava. Brine nas sto se i sada povremeno zali na bolove. Ponekad ga bole leda i kad kine, tesko mu je da sedi, da nosi dacku tasnu. . . Bol se spusta u desnu butinu. Zaista ne znamo kako da mu pomognemo?! Vodili smo ga i u kbc banjica da bi culi i misljenje ortopeda. Tamo nam je receno da nema ogranicenja u smislu bavljenja sportom i fizickih aktivnosti. Dijagnoza: disfunctio posturalis pectus carinatum lat. Sin st. Post fracturam vert. L 1 molimo vas za vase misljenje. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 13. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Dobra strana kod vašeg sina je što očigledno nema neurološkog oštećenja (oštećenja živaca za noge) . Ono što vas brine je bol, a njegova geneza iz vašeg pisma nije jasna. Meni izgleda da nije potrebna nikakva operacija. Mislim da je potrebno sina odvesti fizijatru radi procene eventualne loše krivine kičme, slabosti nekih mišića, uzroka bola pri opterećenju,. . . Postoje razne metode fizikalnog lečenja