Poštovani doktore, imam 32 godine, 175cm i 80kg. U julu 2008. Sam operisao disc. Herniju na l5-s1. Stanje je bilo super prvih mjesec, poslije toga se bol ponovo javalja u obadvije noge, za razliku od prije op. Je bio samo u lijevoj. Nakon 6 mjeseci od op. Uradio sam ponovo mri koji je pokazao mnogobrojne priraslice koje vuku duralnu vrecu s traga, a i okruzuju radiks nerva sa lijave strane. Vidjena je i opacifikacija diska koja moze ukazivati na discitis. Opet sam uradio kontrolni mri godinu dana nakon op. Koji pokazuje priraslice, ali znatno manje nego u predhodnom. Napominje se i protuzija l4-l5. Sproveo sam razne fizikalne procedure i banje, ali stanje se samo pogorsavalo. Emng je pokazao ostecenje tezeg stepena na s1 u obadvije noge izrazenije u lijevoj. Sada je u desnoj nozi stanje bolje, ali lijeva je i dalje kriticna, citav period od operacije izlozena je stalnim poigravanjem misica u listu, grcevima ispod i iznad koljena, utrnulost, neizvodiv hod na peti, antialgican hod i usporena motorika. Imam bolove i presjecanja u ledjima, nekakvo pucketanje u prsljenovima, bez mider pojasa ne mogu nikako hodati, jer nakon nekih 10 minuta pocnu jaca presjecanja. Do sada niko mi nije dao konkretan odgovor sta je uzrok ovih tegoba, neurohirurzi kod kojih se lijecim nisu za reoperaciju. Pitanje je dali vi mozete pretpostaviti sta je uzrok svega ovoga, koliko su ovi dugotrajni bolovi opasni radi drugih oboljenja i dali bi dobro bilo jos nesto odraditi od dijagnostike osim mri i emng. Hvala!!!

    Odgovoreno: 09. 04. 2010.
    • Poštovani,
      Bol nakon operacije diskus hernije je veoma kompleksan problem. U literature se zove failed back sindrom. O tome sam više pisao na strana sajta www. Neurohirurgija. In. Rs suština dijagnostike je utvrditi da li se radi o ponovnoj diskus herniji ili nestabilnosti koje se leče hirurški. Na osnovu 2 snimka koje ste poslali ne mogu ništa o tome reći. Ukoliko to nije uzrok bola potrebno je isključiti druge razloge (neuropatski bol zbog prethodnih oštečenja korena živaca ili drugo) . Tada se pacijentu pristupa u okviru lečenja bola kao bolesti. Lečenje se odvija po nivoima. Obavljaju ga stručnjaci za lečenje bola (neurohirurg, neurolog, fizijatar ili anesteziolog) . Ne znam da li u vašem mestu postoji centar ili služba za lečenje bola?