Dali je neohodno operisati aneurizmu u glavi na art. Comun. Velicine 6 mm i koji su rizici od embolizacije (vec sam ovo pitanje postavila, ali odgovor na mail nisam dobila, moze odgovor i biti nasajtu)

    Odgovoreno: 01. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Aneurizma predstavlja proširenje arterije mozga. Ovo proširenje može pući i to izaziva krvarenje unutar lobanje koje može biti opasno. Kod odluke da li da lečimo neku aneurizmu arterije mozga glavno je proceniti koja je šansa da ona pukne. U proseku je to 0, 25-1% /god. Opasnost može biti i veća i zavisi od brojnih karateristika aneurizme: veličina, oblik, rast aneurizme, lokalizacija aneutrizme, podaci o ranijem krvarenju, druga oboljenja, starost pacijenta,. . . Sa druge strane ako se neurohirurg opredeli za intervenciju ona podrazumeva isključivanje aneurizme iz cirkulacije. To se obično radi operacijom (klipsovanje) ili coilingom (emobilizacija) . I jedana i druga metoda imaju svoje indikacije i rizike koji zavise od konkretnog slučaja. Znači konkretnu procenu vašeg slučaja mogu dati samo neurohirurg i interventni radiolog koji su videli vaše snimke. Više o aneurizmama sam pisao na stranama sajta www. Neurohirurgija. In. Rs