Imala sam saobracajnu nezgodu presla sam dosta pregleda i izmedju ostalog magnetnu rezonancu glave. U nalazu pise. Temporalno levo u nivou temporalnog pola vidi se ekstraaksijalna promena cerebrospinalnog likvora aproksimativnih dimenzija 2x1x2 cm (kosi llxapxkk) dijametar koja pokazuje konveksnu konturu prema parenhimu temporalnog pola vrseci umereni kompresivni efekat napodlezuce giruse ali bez lezija podlezuceg parenhima. Zakljucak! Manja arahnoidna cista temporalno levo vrsi umereni kompresivni efekat na parenhim temporalnog pola bez lezija podlezuceg parenhima. Interesuje me sta dalje i dali je cista u glavi opasna. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 23. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Arahnoidalne ciste su nakupine tečnosti (likvora) oko mozga. Više o njima sam pisao na stranama sajta www. Neurohirurgija. In. Rs. U ovoj regiji su česte i obično ne izazivaju nikakvo lečenje. Leče se ukoliko vrše pritisak na mozak, rastu i/ili izazivaju neurološke deficite. Vaš snimak bi morao pogledati neurohirurg, ali mi se čini da će se on odlučiti na ponovljeni snimak magnetnom rezonancom za nekoliko meseci radi praćenja ciste.