Postovani moja mama je radila mr mozga: mr mozga ucinjena prije i poslije aplikacije kontresnog sredstva pokazuje nepravilnu prstenastu tvorbu lijevo u podrucju korteksa na granici frontalnog i parijetalnog režnja tvorba je vecim djelom nekroticna, okruzena edemom zbog čega je ptisutan i umjereni komresijski efekt na okolinu, u ostalom dijeluparenhima nema vidljivi pataloški promjena gazalni gengliji uredu, hipofiza, kranijalni živci i krvne zile uredni. Zakljucak: mr pokazuje nekrotičnu soliternu metastazu smještenu kortikalno u prednjem djelu parijetalnog režnja lijeve hemisfere velikog mozga. . . . . Dg. Meta cerebri lobi perietalis st. Post cvi. Dali mi mozete reci koliko je njeno zdravlje ugroženo i dali je to opasno, mozeli se operirati bez posljedica na njeno zdravlje. . . .

    Odgovoreno: 15. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Da bi se procenili indikacija za operaciju, te njen rizik i hitnost potrebni su: detaljni klinički i neurološki pregled (slabost desne ruke i noge, govora, stanje svesti,. . .); laboratorijske analize i snimanja kojima se ustanovljavaju primarni tumor, druge metastaze i eventualne druge bolesti koje utiču na operaciju; uvid u snimak (procena tipa tumora, tačne lokalizacije, veličine tumora, veličine pritiska na okolne delove mozga, komplikacija,. . .) . Na osnovu onoga što ste napisali, ako je operacija indikovana, ona se može obaviti. Potencijana neurološka oštećenja izazvana operacijom (uglavnom prolaznog karaketera) zavise od mnogih faktora ali mogu uključivati slabost desne ruke i noge, lošiji izgovor, poremećaj obavljanja složenijih radnji,. . . Više o metastazama sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs.