Poštovani, uradjen mi je mr endokranijuma, i nadjeno mi je desno temporalno-subkortikalno, ispod fossae sylvii vrpčasta hipois promena u t2, koja je hiperis u t1, koja se posle iv kontrasta intezivira, komunicira sa terminalnim segmentom acm, veličine 12mm. Ekstracerebralni likvorski prostori i komorni sistem normalne veličine i izgleda. U moždanom parenhimu infratentorijalno nema patoloških promena u morfologiji ili intezitetu signala. Foramen magnum slobodan. Mr pregled odgovara parenhimalnoj avmalformaciji, desno temporalno. Neurolog me uputio kod neurohirurga, pa me zanima da li je neophodna operacija, a ako jeste, da li je zahvat rizičan u smislu da bi mogle ostati neke posledice. Molim vas da mi odgovorite što je brže moguće. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Teško je dati precizno konkretno mišljenje samo na osnovu opisa koji ste poslali. Avmalformacija je patološko klupko krvnih sudova koje može prokrvariti. Kod većih malformata moguće su i druge posledice. Zbog toga se trudimo da odstranimo malformat ili da prekinemo cirkulaciju krvi u njemu. Operacija je najsigurnija metoda ako se radi o malim malformatma koji nemaju komplikovane odnose sa krvnim sudovima i važnim regijama mozga. (neurohirurg treba da proveri da li je vaš malformat takav, a to će zahtevati i angiografiju-snimanje arterija mozga) . U slučaju manjih malformata, koji su komplikovaniji za operaciju, predlaže se stereotaksično zračenje (npr. Gamma knife) . Ovim metodom se postiže prekid cirkulacije u malformatu tek nakon 2-3 god, a dotada je rizik od krvarenja nek.% /god. Treći metod je lečenje endovaskularnom embolizacijom (malformat se puni masama da bi se prekinuo protok krvi i njemu) . Ovaj metod se izvodi pre operacije ili bez nje. Često je potrebno da se ponavlja više puta i kod manjih malformata. Više o malformatima sam pisao na stranama www. Neurohirurgija. In. Rs