Postovani, moj brat je 24. Jula 2008. God. Operisan u sad nakon sto mu se dogodila ruptura aneurizme na prednjoj komunikantnoj arteriji. Bilo je i komplikacija, a ugradjen mu je i shunt. On se polako opravlja vec godinu i po dana. Fizicki je potpuno povratio snagu, u komunikaciji se lepo snalazi, ali jos uvek ima problema sa anterogradnom amnezijom. Kako vreme prolazi, on duze pamti stvri, ali i dalje to nije dovoljno. Takodje ima problem sa duplim slikama. Interesuje me da li to moze vremenom da se ispravi, s obzirom da znam da je oporavak od takvih operacija cesto dugotrajan? Da li postoje neke vezbe za memoriju koje mu mogu pomoci? Hvala

    Odgovoreno: 09. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Prognoza stanja kod vašeg brata zavisi od tipa, širine i lokalizacije oštećenja mozga. U ovoj fazi je za procenu ovoga najbolji snimak mozga magnetnom rezonancom. Kognitivne funkcije (razmišljanje, čitanje, pamćenje,. . .) mogu najduže da se oporavljaju. Bilo kakav napredak u svakom mesecu je dobar prognostički parametar. Više o oporavku kod ovh pacijenata sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs. Testiranjem i lečenjem ovih poremećaja se bave posebni subspecijalisti iz domena neurologije- neuropsiholozi ili slične oblasti. Raspitajte se u svojoj bolnici.