Postovani dr kojadinovic, sta mislite o upotrebi sehidrina (hidrazin-sulfat) kao pomocnog sredstva za lecenje cisticnog recidivantnog svanoma na mozgu? Druge mogucnosti su iscrpljene. Koja je razlika izmedju cisticnog i malignog tumora osim u smislu da maligni metastaziraju, a cisticni ne? Od cega se satoji cisticni? Pokusavam da bolje razumem ocevu bolest. Hvala jos jednom!

    Odgovoreno: 06. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Maligni švanomi u ovoj regiji su izuzetno retki. Dijagnoza se postavlja patohistološkim pregledom (pregled isečka tumora pod mikroskopom) . Prognoza, pored tog nalaza, zavisi od tipa operacije, brzine rasta tumora nakon nje, drugih bolesti i oštećenja, starosti pacijenta,. . . Kod postavljanja dijagnoze malignog švanoma, što je veoma retko, odluku o dajoj terapiji donosi onkološka komisija. Uglavnom se predlaže neki oblik zračenja tumora. Ovi tumori retko dovode do metastaza i uglavnom dovode pacijenta do teškog stanja rastom i direktnim pritiskom na moždano stablo. Lek koji pominjete nije u rutinakoj upotrebi i on je jedan od lekova koji se ispituju, ali kod drugih tipova malignih tumora. Oni dovode do izraženog poremećaja metabolizma tela u odmakloj fazi, koji kod malignog švanoma nije dominantan. Primarno se ovaj lek, koliko mi je poznato, upotrebljava kod kaheksije (preterane pothranjenosti) . Ovim putem je teško biti precizan iz nekoliko informacija koje pošaljete, pogotovo kod retke forme tumora i postoji šansa da se da pogrešan savet. Predlažem da konsultujete ordinirajuće specijaliste.