Pitanje za neurohirurga/neurologa postovani moj brat je prije 5 dana operisao posterior fossa meningiom (sumnja se da je schwanoma u pitanju) . Veci dio tumora je izvadjen, manji je ostao i tretirace se gamma knife-om u skoroj buducnosti. Ono sto zabrinjava je da moj brat nakon operacije ne moze da guta. Kao da je izgubio taj reflex. Prvo je iskasljavao krv, sad samo pljuvacku, zali se da ima osjecaj da su mu pluca puna vode. Da li je u pitanju edema na plucima? Da li je relfex za pljvanje ostecen? Imamo li razloga za veliku brigu? Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Prolazni poremećaj gutanja može biti komplikacija kod operacija neurinoma koji počinje da raste sa živca za sluh, pogotovo ako je tumor velik i prirastao za nerve važne u gutanju. (verovatno je ovo slučaj kod vašeg brata) . Skoro uvek se ovi nervi oporave unutar mesec dana od operacije. Ipak za detalje se morate obratiti neuohirurgu.