Objasnete mi kako se stava pumpa zaradi voda vo glavata dali e opasna operacija kolku trae i kakvi posledici ke ima ve molam vednas za odgovor hitno e

    Odgovoreno: 06. 11. 2009.
    • Poštovani,
      U slučaju da u mozgu zaostaje više likvora (moždana tečnost) koji vrši pritisak na mozak radi se o hidrocefalusu. Taj pritisak se normalizuje odstranjenjem viška likvora postavljanjem sistema cevčica i valvula. Ove cevčice višak likvora iz mozga odvode najčešće u trbušnu duplju. Sistem se ne vidi posle ugradnje. Operacija je rutinska i traje oko 1 sat. Komplikacije operacije su retke. Više detalja sa slikama operacije imate na sajtu www. Neurohirurgja. In. Rs.