Prilikom mr glave kod naseg sina vidjen je intrapituitarni adenom u desnom lateralnom aspektu adenohipofeze. Da li mi mozete reci nesto vise o ovom nalazu. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 27. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Adenom je tumor od žlezdanog tkiva i on je u ovom slučaju lokalizivan u hipofizi. Ovaj tumor u dece je izuzetno redak. Taj tumor nekad može lučiti hormone i/ili nastaviti sa rastom i dovoditi do pritiska i oštećenja funkcije okolne hipofize i nekih nervnih struktura. Na početku se pacijent obično šalje endokrinologu i neurohirurgu. Više o tumorima hipofize sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs