Ja se zovem tajana. Moje pitanje nije vezano za mene nego za moju tetku koja je nedavno operisala kicmu. Naime ona je pala sa drveta dok je brala tresnje. Isla je na pregled odmah posle toga ali joj nisu nista otkrili tek nakon otprilike 3 meseca kad je osetila ostre bolove i noge su joj bile paralizovane. Otprilike joj se stvorio ugrusak koji je pritiskao nerv nakon sto joj je pukao prsljen. Uglavnom zelim da vas pitam za savet kako bi tekao oporavak, najvaznije je to sto moja tetka nemoze da spava od bolova i posebno to sto krevet nije adekvatan za takvu vrstu povrede. Po nekoj logici koju sam zakljucila (inace radim u bolnici na hirurgiji kao medicinska sestra u norveskoj) mada nisam toliko strucna i nemam neko veliko iskustvo ali trebalo bi da postoji neki anatomski dusek. Kako da resimo ovaj problem? U bolnici su joj davali naravno lekove za bolove i infuziju. Medjutim sta kad se dodje kuci, neodgovarajuci oporavak nemoze doneti nista dobro. Unapred zahvalna tajana

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vas interesuje prognoza i predlozi za dalje lečenje. Teško ih je dati bez uvida u to koji nivo kičme je povredjen, kakav je oporavak pokretljvosti kod vaše rodjake, koji je tip operacije radjen, koliko je prošlo od operacije, da li je radjen kontrolni emng,. . . Više o oštećenjima kičme i oporavku sam pisao na sajtu www. Neurohirurgija. In. Rs uglavno lečenje podrazumva različite oblike fizikalnog tretmana koji se sprovodi u bolničkim i/ili banjskim uslovima. Što se tiče dušeka važno je da nije premekan niti veoma tvrd, kao i da obezbedjuje odgovarajuće mikrkoklimatske uslove u krevetu. Većina tzv. Ortopedskih dušeka ima ove osobine. Pogledajte reklame na internetu za takve dušeke.